‘’Mężczyzną być. Co to dzisiaj znaczy?”- Bożena Szwarc

 

Istnieje cała masa książek dla kobiet i o kobietach. Są poradniki, jak gotować, jak sprzątać, jak się ubierać, jak wychowywać dziecko, są pozycje bardziej psychologiczne, które pomagają utrzymać równowagę psychiczną, ale też sugerują, gdzie szukać pomocy w razie problemów. Jeśli mężczyzna zrozumieć jakąś cząstkę kobiety to założę się, że znajdzie na ten temat książkę. Wysyp tego typu literatury jest ogromny, ale gdzie w tym miejsce dla mężczyzn? O tym właśnie zaczęłam myśleć, gdy pierwszy raz zobaczyłam książkę ,,Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy?”.

Książka ta jest zbiorem kilku wywiadów, głównie z mężczyznami. Ich tematyka jest naprawdę różnorodna i to mi się strasznie podoba. Oczywiście na tę pozycję trzeba spojrzeć bardziej naukowo, a nie rozrywkowo i to z kilku powodów, o których później. Nie jest to książka niedostępna dla zwykłych śmiertelników i chociaż tworzą ją wypowiedzi specjalistów, to wszystko jest jasne, proste i takie normalne.

Bożena Szwarc prowadzi wszystkie wywiady i nadaje kierunek rozmowie. Jej pytania wymuszają na rozmówcy odpowiedź prostą i na pewno taką, która będzie pomocna w zrozumieniu pewnych tematów. Jeśli trzeba to dopytuje, zmienia temat albo proponuje nowy wątek. Doceniam jej przygotowanie do każdej rozmowy i wydaje mi się, że doskonale ,,wykorzystała” swoich rozmówców. Chodzi mi głównie o to, że psycholog został pytany o kwestie psychiki, a socjolog o pewne sprawy wynikające z kultury.

Wszystkie osoby, które zgodziły się porozmawiać z autorką, mają na pewno doświadczenie związane z tematem tej książki. Dzięki temu mogłam naprawę sporo dowiedzieć się o kwestiach, które były dla mnie to tej pory czarną magią z racji tego, że jestem kobietą. W środku skrywa się wiedza na naprawdę różne tematy, nie tylko typowo męskie. Mnie oczywiście najbardziej zaciekawiło wszystko, co związane z socjologicznym ujęciem pewnych wątków. Muszę przyznać, że lektura ta była fascynująca.

Forma wywiadów jest na pewno interesująca i bardziej przystępna dla czytelnika. W sieci można znaleźć dużo artykułów, esejów czy prac naukowców na tematy hormonów, zmian kulturowych i psychice męskiej oraz kobiecej. To nie są jednak teksty proste w odbiorze, a tutaj wszystko jest… proste. To naprawdę świetna pozycja dla każdego, zwłaszcza osoby chętnej, aby zrozumieć mężczyzn, ich psychikę, a także inne istotne sprawy.

Oczywiście nie jest to książka o tym, że mężczyznom jest źle w tym świecie, który jest coraz bardziej otarty na kobiety. Pozycja ta po prostu może zmienić myślenie, spojrzeć na pewne kwestie od innej strony i wynieść jakieś wnioski. Tutaj nie ma użalania się nad nikim, bo wszyscy rozmówcy opisują to, co zostało naukowo udowodnione. Podobają mi się fragmenty o cechach ,,prawdziwego mężczyzny”, ale też te o tym, że mężczyźni również mogą szukać pomocy u psychologa, psychiatry czy psychoterapeuty, co nie powinno być piętnowane, a raczej praktykowane.

,,Mężczyzną być. Co to dzisiaj znaczy?” to książka z pewnością warta uwagi i cieszę się, że ją przeczytałam. Na pewno pomogła mi ona zrozumieć kolejną część świata, zmienić postrzeganie pewnych spraw i dokształcić się. Wiele zawartych w niej informacji dotyczy również kobiet, więc tym bardziej polecam tę pozycję obu płcią. Cieszę się, że autorka rozmawia ze specjalistami i osobami kompetentnymi, a nie z kimś całkowicie przypadkowym. Dzięki temu cała ta książka jest wartościowa i to bez dwóch zdań.Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Burda

Patrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz