‘’Odwet” – Claire Douglas

 

Czytałam już inną książkę tej autorki i to całkiem niedawno. Byłam nią zachwycona i oczywiście nie miałam wątpliwości, że chcę poznać dalszą twórczość Claire Douglas. Lubię, gdy historie zawarte w książkach są nieoczywiste, zaskakujące i wyrywają się ze schematów. Chcę widzieć, że wyobraźnia ludzka jest nieograniczona, bo w to wierzę i zawsze chętnie wspieram autorów, którzy tworzą w sposób oryginalny, sięgając po różne tematy.

Libby jest nauczycielką, która kocha swoją pracę, ale każdy od czasu do czasu potrzebuje odpoczynku. Pewnego dnia w skrzynce na listy znajduje liścik z propozycją tygodniowej zamiany domów i uważa, że jest to idealna okazja dla niej i męża na krótki urlop za małe pieniądze. Nie przypuszcza jednak, że za tą propozycją kryje się coś, co na zawsze odmieni jej szczęśliwe życie. Przeszłość upomina się o sprawiedliwość, a wrogowie kobiety planują zemstę. Czy Libby uda się uratować swoje małżeństwo i ochronić się przed mściwymi ludźmi? Co stało się wiele lat temu w Tajlandii?

Muszę przyznać, że do pewnego momentu byłam dość mocno zawiedziona tą książką. Nawet bałam się, że do samego końca jej bohaterowie będą na uroczym urlopie w Kornwalii, który będzie co jakiś czas przerywany przez jakieś dziwne wydarzenia. Na szczęście to był tylko początek, który miał wprowadzić czytelnika w znacznie głębszą intrygę!

Chociaż książka ta zaczyna się bardzo zwyczajnie to później robi się coraz dziwniej i rzeczywiście mogłam się wciągnąć w wydarzenia, które naprawdę mnie zaintrygowały. Uwielbiam zawiłe historie i tą można opisać właśnie w ten sposób. W środku dzieje się sporo, więc trzeba tę powieść czytać z uwagą i zapamiętywać sporo szczegółów, bo to one ostatecznie tworzą całość.

W pewnym momencie pojawiają się powroty do przeszłości Libby i czytelnik może dowiedzieć się o wydarzeniach związanych z Tajlandią. Podobają mi się te retrospekcje, ponieważ są równie zawiłe, co reszta książki, ale mocno szokują i przygotowują czytelnika do przyswojenia jeszcze większego szoku! Autorka dobrze przemyślała konstrukcję tej powieści i podoba mi się to, że całość jest niezwykle logiczna i szalenie intrygująca.

Autorka powoli buduje napięcie i książka ta nudziła mnie tylko na samym początku, później już ani przez chwilę nie chciałam jej odłożyć. Oczywiście musiałam robić przerwy, bo nie jest to powieść krótka i do wciągnięcia na jeden raz, zwłaszcza jeśli ma się ograniczony czas. Mimo wszystko, zawsze chętnie do niej wracałam, ponieważ autorka potrafiła mnie zaciekawić i sprawić, że szukałam odpowiedzi na całą masę pytań.

Jest to powieść nieprzewidywalna i nawet nie próbowałam odgadnąć zakończenia i zamiarów autorki. To by było bez sensu, ponieważ całość jest naprawdę mocno skomplikowana i co jakiś czas na jaw wychodzą naprawdę zaskakujące tajemnice i wątki, które są istotne, aby skleić całą historię w jedną całość. Tutaj wszystko miało sens, autorka powoli udzielała odpowiedzi na wszystkie wątpliwe kwestie, co na pewno jeszcze bardziej wpłynęło na moje pozytywne postrzeganie tej historii.

,,Odwet” to powieść bez wątpienia warta uwagi i cieszę się, że mogę ją Wam polecić! Uwielbiam historie intrygujące, zawiłe i wciągające, a ta właśnie taka jest! Bohaterowie są doskonale wykreowani, złożeni i wzbudzają sympatię, ale ważniejsze są wydarzenia, które muszą przeżywać i problemy, z jakimi się mierzą.

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu W.A.B.Patrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Książka znajduje się już w mojej domowej biblioteczce, więc na pewno będę ją czytała.

    OdpowiedzUsuń