‘’Powrót” – Kathryn Croft

 

Z tego co pamiętam, to znam już jakąś książkę tej autorki, ale nie do końca potrafię określić, czy byłam zadowolona z lektury. Postanowiłam odświeżyć sobie pamięć i ponownie sięgnąć po powieść Kathryn Croft. Miałam ochotę na jakiś dobry thriller, zwłaszcza taki z nutą wątków psychologicznych, ponieważ ostatnio zbyt wiele czytam takich płytkich opowiastek, które raczej nie wprawiają mnie w zachwyt.

Farrah bardzo długo starała się z mężem o dziecko, ale po kilku poronieniach traci nadzieję, że kiedykolwiek zostanie matką. Jednak jej marzenie niespodziewanie spełnia się i rodzi zdrową córeczkę, której niestety nie jest w stanie pokochać. Farrah opuszcza na dwa lata swoją rodzinę, wraca w momencie, gdy jej mąż zdążył już zacząć wszystko od nowa. Kobieta jednak jest zdeterminowana, aby odzyskać córkę i nic nie stanie jej na przeszkodzie. Co sprawiło, że Farrah podjęła takie decyzje? Jakie tajemnice wyjdą na jaw? Czy uda jej się odzyskać córkę?

Książka ta od początku jest tajemnicza, ponieważ czytelnik nie ma pojęcia, co ukrywa Farrah. Poznajemy ją w momencie dość dramatycznym i osobiście trudno było mi ją rozszyfrować albo w jakiś sposób spróbować ocenić. Nie zapałałam do niej sympatią, ponieważ autorka przedstawia Farrah, jako kobietę, która opuściła maleńką córkę. Nie walczyła o nią. Nie podzieliła się z nikim swoimi problemami. Oczywiście takie były moje początkowe oceny, bo później to wszystko zmieniało się z biegiem wydarzeń. Ostatecznie mogę powiedzieć, że obraz tej postaci jest bardzo złożony, ciekawy i dużo w nim aspektów typowo psychologicznych. Autorka podczas tworzenia tej bohaterki spisała się na medal.

Podoba mi się konstrukcja tej książki. Narracja została poprowadzona w pierwszej osobie, więc można doskonale wczuć się w opowiadaną historię. Niektóre rozdziały opisują teraźniejszość, a inne wyjaśniają przeszłość. Dzięki temu jest w tym wszystkim pewien chaos, ale to dobre pomieszanie z poplątaniem, ponieważ dezorientuje czytelnika i oddala go od samodzielnego rozszyfrowania zagadki.

Akcja rozwija się dość powoli, ale w pewnym momencie dzieje się tyle rzeczy na raz, że trudno jest się w tym wszystkim połapać. Na pewno mogę powiedzieć, ze autorka mnie zaskoczyła i zakończenie absolutnie nie jest oczywiste. Całość być może nie jest wyjątkowo oryginalna, ale to powieść bez wątpienia ciekawa, intrygująca i poprawna. Jestem wielką fanką tak zgrabnie i logicznie skonstruowanych historii, więc tę na pewno zapisuję na liście z lekturami, które mnie zadowoliły.

Autorka sięga do dość trudnej tematyki, bo jednak opisać depresję poporodową nie jest prosto. Mi się wydaję, że w książce tej wszystko ma ręce i nogi, nic nie jest wyolbrzymione i niesmaczne. Nie jest to historia łatwa, może trafić czułe miejsca niektórych osób, ale mi się podobała stanowczość autorki. Pokazała ona problem rozterek młodej matki, która z jakiegoś powodu nie chce zajmować się swoim dzieckiem i wykreowany obraz jest naprawdę doskonały.

,,Powrót” to książka ciekawa, ale nie ma w niej nic szczególnego. Owszem, to lektura dość emocjonująca, doskonale napisana, a autorka świetnie obmyśliła fabułę i to jest dla mnie najważniejsze. Powieść tę czytało mi się bardzo szybko, wciągnęłam się w wydarzenia i z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że polecam powieść ,,Powrót”. Jestem przekonana, że fani thrillerów będą zadowoleni z tej lektury!Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Burda KsiążkiPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze: