‘’Duma i uprzedzenie” – Jane Austen

 

Ostatnio zaczytuję się w klasykach – poznaję nowe, ale też odświeżam pamięć. W tego typu książkach odnajduję naprawdę piękne treści, które są ponadczasowe i bez wątpienia mnie w pewnym sensie uspokajają. Współczesna literatura jest zbyt nierealna, przesycona treściami dość wątpliwymi i takimi, które wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Dlatego bardzo się cieszę, że są wydawnictwa, które starają się uprościć dla nas te klasyki.

Pan Bennet jest bogatym mężczyzną i jednocześnie ojcem pięciu córek. Niestety nie dostał od losu syna, więc musi pogodzić się z tym, że będzie szukał idealnych kandydatów na mężów. Jego majątek musi zostać przejęty przez męskiego spadkobiercę, więc tym bardziej musi dokonać dokładnej selekcji kandydatów i wybrać takiego, który będzie w przyszłości godny zarządzania jego dobrami. Problemem jest to, że Pan Bennet nie może dać córkom odpowiedniego posagu. Szansą okazuje się być młodzieniec, który niedawno zamieszkał w sąsiedztwie. Charles zaczyna interesować się jedną z córek Pana Benneta, a jego przyjaciel upatruje sobie drugą z nich. Czy te związki mają jednak jakąkolwiek przyszłość?

,,Duma i uprzedzenie” to książka, która bez wątpienia jest znana przez sporą część dorosłych czytelników. Jest to również pozycja lubiana i nadal bardzo popularna, więc tym bardziej się cieszę, że powstała wersja dla nastoletnich osób. Przeczytanie tej historii w oryginale wymaga naprawdę sporo samozaparcia i dojrzałości, czego niestety brakuje współczesnej młodzieży. Sama Jane Austen pisała dla młodych kobietek, ale jej książki mają już swoje lata i powstały w zupełne innych czasach, co nawet można wywnioskować po ich treści.

Książeczka ta jest mała, cienka i lekka, więc na pewno nie przeraża objętością. Dodatkowo pięknie prezentuje się jej okładka, ponieważ na pierwszy rzut oka już wiadomo, że wnętrze jest ciekawe. Dominują na niej pastelowe barwy, więc można odnieść wrażenie, że to pozycja kierowana głównie do dziewczynek, ale współcześnie takie podziały chyba się zacierają i już nikt o nich nie wspomina, więc ja też nie będę generalizować.

Podoba mi się to, że w środku są stosunkowo duże litery i czcionka, która ułatwia czytanie. To bardzo ważne. Między tekstem przewijają się liczne ilustracje, a raczej rysunkowe grafiki w odcieniach szarości. Nie są one szczególnie piękne, ale na pewno przyciągają wzrok i urozmaicają czytanie. Dzięki nim strony nie są od początku do końca zapełnione tekstem, ale między słowami jest jakiś przerywnik.

Istotne jest to, że tekst został znacznie skrócony i uproszczony. Dzięki temu został przekazany ogólny sens, ale za pomocą prostych i przystępnych słów. Ktoś dokonał udanej transformacji i uważam, że historia ta nie straciła swojego uroku, ale zyskała lekkość i została dopasowana do współczesnego odbiorcy. Oczywiście w fabule nie zostało nic zmienione i to również mnie cieszy, bo ważne, że oryginalność została zachowana.

Dzięki tej książeczce młode osoby mogą przekonać się o tym, jak żyli ich rówieśnicy wiele lat temu. Dla dziewcząt ważne było szukanie odpowiedniego męża, który nie będzie biedniejszy od nich, a wręcz przeciwnie – uda mu się podnieść prestiż jej rodziny. Natomiast mężczyźni także musieli decydować o tym, jaka partia będzie najlepsza dla nich i kogo zaakceptuje rodzina.

,,Duma i uprzedzenie” to książeczka cudowna i cieszę się, że trafiła w moje ręce. Dzięki temu mogę polecić Wam pozycję stanowiącą idealne streszczenie klasyku, który podbija serca czytelników od wielu lat. Piękne wydanie, ciekawe ilustracje i tekst napisany prostym oraz przystępnym językiem to najważniejsze zalety tej książeczki.


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytanie dziękuję Wydawnictwu TandemPatrycja

 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz