‘’Emma” – Jane Austen

 

Nie wszystkie klasyki są nudne, tak samo nie wszystkie lektury szkolne są monotonnymi usypiaczami. Na pewno atrakcyjne wydania wszelkiego rodzaju książek są czymś, co sprawia, że treść wydaje się bardziej znośna. Trudno zapomnieć tym, że ludzie są wzrokowcami, a młode pokolenie tym bardziej przyzwyczaiło się do mocy kolorów, atrakcyjnych grafik, które wyglądają prawie jak żywe. Dlatego bardzo cieszę się, że wydawnictwa stają na wysokości zadania i proponują atrakcyjne wydania powieści wartych uwagi.

Emma postanawia zostać swatką, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, że manipulowanie ludźmi może okazać się groźne i źle odebrane przez innych ludzi. Dziewczyna wybiera sobie cel, ale kompletnie zapomina o tym, że prawdziwa miłość jest niespodziewana i nie potrzebuje pośredników. Co musi się stać, aby Emma zapomniała o celu życiowym, który sobie postawiła?

Podoba mi się to, że są osoby, które pragną wskrzesić klasyki i robią to na różnych poziomach. Tym razem miałam okazję poznać kilka historii przerobionych tak, aby mogły poznać je współcześni nastoletni czytelnicy. To naprawdę świetne, ponieważ historie typu ,,Emma” czy ,,Duma i uprzedzenie” są naprawdę wartościowe i uważam, że młodzi ludzie powinni mieć okazję je również poznać. Co z tego, że w wersji lekko okrojonej i uproszczonej?

Jane Austen pisała dla młodych dziewczyn, które wchodzą w dorosłość i dotykała właśnie takich tematów współczesnych dla nich. Czyli oczywiście na pierwszym miejscu było szukanie męża. W XXI wieku to jest raczej abstrakcyjne i to mocno, ponieważ młodzież teraz ma całkowicie inne priorytety i nie uważam tego za coś złego. Zmiany są dobre i potrzebne, ale warto wracać pamięcią do przeszłości i pokazywać dzieciom, jak było kiedyś. Ta książka jest doskonałą podkładką do rozpoczęcia rozmów na temat historii.

Na pewno od razu zwróciłam uwagę na przepiękną okładkę, która zachęca do lektury. Ma ona piękne pastelowe barwy, które przyciągną wzrok młodych dziewczyn, a może nawet i chłopców. Same ilustracje są bardzo proste, w odcieniach szarości i jest ich całkiem sporo w tej książeczce. Obrazki przedstawiają bohaterów, wydarzenia i są doskonałym urozmaiceniem dla tej historii. Na pewno dzięki nim sama książka jest dużo atrakcyjniejsza i łatwiejsza w odbiorze. 

Tekst jest napisany sporą czcionką, która ułatwia czytanie, co również jest ważne. Kolejną zaletą jest to, że została przekazana ogólna sens całej historii z oryginału ,,Emmy”. Twórcy tej pozycji postarali się, aby wszystko opisać prostymi słowami, bez zagłębiania się w szczegółowe opisy i tak dalej. Dzięki temu młodzież ma okazję poznać powieść uważaną za klasyk, ale w trochę bardziej współczesnym ujęciu. Mi to się podoba i cieszę się, że takie transformacje coraz częściej pojawiają się w świecie czytelniczym. Miałam już okazję nawet czytać kilka komiksów, które powstały na podstawie starych powieści, których przesłanie jest aktualnie, ale coraz mniej osób po prostu potrafi zrozumieć język, którym są napisane.

,,Emma” to książeczka idealna dla młodych dorosłych i cieszę się, że miałam okazję ją poznać. Nie jest to pozycja długa, ale jednak udało się doskonale zawszeć w niej najważniejsze wątki z oryginalnej książki. Prosty język, ciekawe, chociaż proste ilustracje sprawiają, że całość jest przystępna i godna uwagi. Polecam i mam nadzieję, że młodzi ludzie również będą zadowoleni z lektury!

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu TandemPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Ależ piękne wydanie:) Mam w planach tę książkę i inne Austen :)

    OdpowiedzUsuń