‘’Nad morzem. Akademia mądrego dziecka” – S&S Alliance, ilustracje: Qing Feng

 

Bez wątpienia książeczki dla dzieci są coraz bardziej kolorowe i atrakcyjne. Sama jednak zwracam uwagę na to, aby były one również przemyślane i angażujące czytelnika do przeróżnych działań, odpowiednich do wieku odbiorcy. Zależy mi na tym i tak samo pewnie mają inne dorosłe osoby, którym zależy na dobrym rozwoju dzieci. Wydawnictwo Harperkids oferuje prawdziwe perełki, które niezmiennie polecam.

Książeczka ,,Nad morzem” jest mała, a dzięki temu bardzo poręczna i idealnie wpasuje się w małe rączki, w których nie będzie ciążyć, ponieważ jest również lekka. Dodatkowo całość jest wykonana z grubej tekturki, króla nie powinna się wyginać czy rozwarstwiać, a dzięki temu książka dłużej zachowa piękny wygląd.

Już sama okładka przyciąga wzrok i pozwala sądzić, że wnętrze prezentuje się równie atrakcyjnie. Kolory znajdujące się na niej są stonowane, ale odpowiednio wyraziste i zachęcające. Nie męczą one oczu i to tyczy się oczywiście całości, a nie tylko samej okładki. Mimo wszystko taka okładka jest elementem, na który zwracamy uwagę w pierwszej kolejności i jest niesamowicie ważna w przypadku pozycji dla najmłodszych.

Całość opiera się na zagadkach, które związane są z szeroko pojętym morzem. Pojawia się tam sporo różnych elementów, które pasują do tej definicji, ale oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Ważne było dopasowanie treści do grupy docelowej i to najważniejsze, bo tutaj jest ona naprawdę prosta, ale jednocześnie ciekawa.

Po lewej stronie pojawia się fragment obrazka, a właściwie jedna czwarta całości jakiejś ilustracji. Natomiast po prawej stronie pojawia się wskazówka, która może naprowadzić czytelnika na rozwiązanie zagadki i odgadnięcie zawartości obrazka. Jeśli ta podpowiedź nie wystarczy, to można rozwinąć stronę w górę i zobaczyć kolejny element, a także następną podpowiedź. Taka wielowarstwowa budowa jest naprawdę ciekawa, ponieważ czytelnik nie dostaje rozwiązania na tacy, musi się nagłowić nad rozwiązaniem zagadki. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w ogromnej mierze to właśnie rodzic jest odpowiedzialny za prowadzenie dziecka, rozmowę z nim i zachęcanie do zabawy, która rozwija wyobraźnie, a także motorykę dzięki rozkładanym stronom.

Gdy przeglądałam tę książeczkę to pomyślałam sobie, że to zgadywanie zawartości obrazka jest świetna zabawą. Jestem dorosła, ale mimo wszystko zaciekawiłam się tą pozycją i to z różnych powodów. Doceniłam jej różnorodność i ciekawe wnętrze, ale też walor gwarantujący zabawę.

Oczywiście wnętrze wypełniają również przepiękne ilustracje i wszelkiego rodzaju grafiki. Są one kolorowe, proste, ale jednocześnie zawierają niezbędne szczegóły i nie są w żadnym stopniu karykaturalne. Przyciągają wzrok, obrazują bohaterów i przeróżne elementy, więc doskonale spełniają swoją funkcję.

Same zagadki, które skrywają ilustracje podzielone na części, są stosunkowo proste. Oczywiście ja jestem dorosła, ale uważam, że dla dzieci będą one również dość łatwe, chociaż nie za łatwe. Świetnym dodatkiem jest załączona na końcu wkładka z kolorowanką wodną! To bez wątpienia doskonała nagroda za przejście przez książeczkę i rozwiązanie wszystkich zagadek!

,,Nad morzem. Akademia mądrego dziecka” to książeczka bardzo interesująca i angażująca czytelnika w zabawę polegającą na rozwiązywaniu prostych zagadek. Podoba mi się to, że nie jest ona wyjątkowo prosta, ale zawiera również liczne wskazówki, które są naprowadzające. To bez wątpienia pozycja godna polecenia i każde dziecko powinno mieć ją na swojej półce!


Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu HarperkidsPatrycja

 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz