‘’Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie” – Alex Rovira, Francesc Miralles, ilustracje: Raquel Diaz Reguera

 

Muszę przyznać, że tytuł tej książki jest dość zachęcający i dlatego postanowiłam sięgnąć po tę pozycję. Oczywiście dzieci być może nie dostrzegą mocy, która wynika z tych kilku słów na okładce, ale jestem pewna, że rodzice zostaną zaciekawieni tak samo, jak ja. Warto uczuć pewności siebie od najmłodszych lat, ponieważ później na pewno to zaowocuje. Przygotowanie dziecka do dorosłości jest ważne i cieszę się, że są książeczki, które mogą w tym pomóc.

Książeczka ta ma spory format, ale też została wykonana z solidnych materiałów. Gruba i sztywna oprawa gwarantują, że będzie bardzo długo wyglądać doskonale i zaginanie okładki nie będzie absolutnie możliwe! Dodatkowo cieszę się, że tekst, który znajduje się w środku, ma dużą i czytelną czcionkę. To na pewno ma wpływ na komfort czytania młodej osoby i nie zniechęca, bo strony nie są wypełnione literami, ale są bardziej urozmaicone i aż chce się poznawać wszystkie historie.

W środku znajduje się aż trzydzieści pięć krótkich historyjek na przeróżne ważne tematy. Właściwie to same opowieści są dość proste, niektóre naprawdę krótkie i ewidentnie skoncentrowane na jakimś problemie. Dla osoby dorosłej jest to widoczne na pierwszy rzut oka, ale młoda osoba raczej będzie się przejmować losami bohaterów niż rzucającym się w oczy walorem naukowym. Oczywiście nie chcę tu generalizować, bo starsze i bardziej doświadczone dziecko być może również zrozumie sens wynikający z bajki, ale młodszy czytelnik raczej będzie potrzebował omówienia i rozmowy z kimś dorosłym, aby coś pozytywnego wynieść po lekturze tej książki.

Trochę żałuję, że opowieści zawarte w tej książce są tak krótkie. Niektóre naprawdę ciekawie się zapowiadały, ale kończyły się bardzo, bardzo szybko. Rozumem, że twórcom nie chodziło o tworzenie rozbudowanych bajek, a jedynie przekazanie jakiś treści w sposób prosty i przystępny. Mimo wszystko uważam, że lekko dłuższe rozwinięcie wcale nie zaszkodziłoby tej książce, a raczej mogłaby ona więcej zyskać.

Po każdej historii pojawia się jej krótkie omówienie, a raczej opis nauki, jaka z niej wynika. Uważam, że to naprawdę świetny dodatek i pierwszy raz się z czymś takim spotykam! Dzięki temu dziecko, które samodzielnie zaczytuje się w te historie może również poznać ich ukryty sens i czegoś się nauczyć, a nie przeżywać tylko radość z bajek o zwierzątkach. Cieszę się, że twórcy tej książki postarali się o tak fajne omówienie, które zostało napisane naprawdę prosto, jasno, zwięźle i adekwatnie do grupy docelowej.

Oczywiście ważnym elementem tej książki są również ilustracje! Muszę przyznać, że osobiście poświęciłam im naprawdę dużo uwagi, ponieważ są całkowicie w moim stylu. Są one kolorowe, wykonane ciekawą techniką, zwierają wszystkie niezbędne szczegóły i bez wątpienia przyciągają wzrok. Dodatkowo pasują do treści, obrazują bohaterów, ale też opisywane wydarzenia, więc idealnie dopełniają przekaz.

,,Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie” to książka bez wątpienia warta uwagi i bardzo inspirująca. Osobiście uważam, że historie w niej opisane mogłyby być odrobinę dłuższe i bardziej rozwinięte, ale nie jest to jakąś istotną wadą. Całość na pewno oceniam pozytywnie, pozycja ta spełniła moje oczekiwania i również młode osoby będą z niej zadowolone. Jest to książeczka kolorowa, zawiera wiele interesujących treści i bez wątpienia przyciąga wzrok! Polecam serdecznie.


Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Czarna OwcaPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz