„Potem..." - Guillaume Musso

Przeczytałam w swoim życiu wiele książek Musso i dzięki temu mogę podzielić je na dwie kategorie. Jedne to te, w których dominuje groza, nieprzewidywalność i napięcie - te lubię najbardziej. Drugie są nieco inne. Ukazuje się w nich filozoficzny Musso, który bawi się przeznaczeniem, igra z czasem i ponosi go wyobraźnia. Taką właśnie książkę jest Wrócę po ciebie" i tytułowe Potem...".

Głównym bohaterem tej powieści jest Nathan, bogaty adwokat. Teraz pławi się w luksusach, ale nie zawsze tak było. Jego droga do sławy była długa, wyboista i nasiąknięta wieloma upadkami. Już od dawna jego życie zaczęło się sypać. Odejście żony, tragiczne wydarzenia z przeszłości, monotonia, wir pracy - to wszystko skumulowało się i uczyniło Nathana człowiekiem nieszczęśliwym. Pewnego dnia pojawia się w jego życiu niezwykły i tajemniczy człowiek. Twierdzi, iż posiada dar - potrafi przewidzieć czyjąś śmierć. Dla bohatera jest to jednoznaczne. Zostało mu niewiele czasu, więc musi naprawić swoje życie, stosunki z bliskimi i pogodzić się z bolesną przeszłością. Najpierw jednak musi zaufać przybyszowi i poznać jego prawdziwe zamiary.

Nie byłam na początku przekonana do tej historii. Mimo wszystko wciągnęła mnie i zaciekawiła. Nie szokowała, ani nie prowokowała do rozmyślań tak, jak inne książki tego autora, ale jednak intrygowała. Najważniejszą zaletą tej książki jest fakt, że nie była przekombinowana, choć odrobina fantazji w niej się znajduje. Dużo mądrości z niej płynie, lecz nie całkiem oczywistej. Światem rządzi pieniądz, a Musso przedstawia ten świat zachłanności, braku umiaru, egoizmu i hipokryzji. Uzdrawia swoich bohaterów, choć naznacza ich także wielkim cierpieniem. Nie można być pewnym u niego szczęśliwego zakończenia, ono jest zawsze połowiczne. 

Co zrobić, kiedy się wie, że niedługo umrzemy? Nie wiemy jak, gdzie i kiedy. Po prostu niebawem. Jak spożytkować ten czas w wielkiej niewiadomej? To trudne pytanie i mogę jedynie zdradzić, że Nathan postąpił bardzo ryzykowanie. Uczynił rzeczy, na które wielu z nas nie miałoby odwagi. Zdesperowany człowiek jest w stanie zrobić wszystko, by naprawić swoje błędy. W tym samym czasie dowie się prawdy o sobie samym, pozna prawdziwą przeszłość swojej rodziny i dlaczego przed laty został przywrócony do życia...

Była to przyjemna lektura i pierwsza w Nowym Roku. Okładka głosi, że właśnie ta powieść otworzyła Musso drzwi do kariery, a także została zainspirowana prawdziwym wypadkiem, w którym autor brał udział. Czy to nie wystarczy, by zachęcić do przeczytania tej osobliwej książki? Polecam serdecznie!

Ocena: 8/10
Za książki dziękuję wydawnictwu - Albatros

Paulina M.


  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

3 komentarze:

 1. Sięgałam po książki tego autora jeszcze kilka lat temu. Teraz jednak gustuję w zupełnie innych powieściach, więc raczej sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, gusta się zmieniają :D Może za jakiś czas będzie Pani chciała wrócić do Musso :)

   Usuń
 2. 24 year old Account Executive Doretta Tomeo, hailing from Laurentiens enjoys watching movies like Parasite and Candle making. Took a trip to Yin Xu and drives a Ferrari 250 Testa Rossa. moja odpowiedz

  OdpowiedzUsuń