‘’Wybrańcy” – Veronica Roth

 

Nie jestem fanką fantastyki, ale jest kilka historii, które bardzo lubię i chętnie do nich wracam. Piszę tu między innymi o całej serii ,,Niezgodna” i chociaż powieści czytałam raz i nie zamierzam robić tego ponownie, tak do filmów wracam często. Gdy zobaczyłam, że autorka tego cyklu napisała kolejną książkę, wiedziałam od razu, że muszę po nią sięgnąć, ponieważ od dawna miałam ochotę na jakąś ciekawą historię, z nutą magii.

W przeszłości piątka nastolatków zmierzyła się niszczycielską siłą i pokonali oni Mrocznego, który zagrażał całemu światu. Już jako dorośli ludzie ciągle żyją z piętnem bohaterów, ale nie każdy chce się pławić w świetle reflektorów. Wybrańcy wiele przeżyli w walce i chociaż wszystko wróciło już do normalności, tak oni tkwią w miejscu i obawiają się kolejnych kłopotów, które zbliżają się wielkimi krokami. Jak sobie poradzą z przeciwnikiem silniejszym, bardziej przebiegłym i doświadczonym w magii?

Rzeczą, która zwróciła moją uwagę to bez wątpienia nieszablonowa forma. Jest to powieść podzielona na klasyczne rozdziały, ale między nimi pojawiają się inne wstawki. Niektóre to elementy z tajnych akt służb wymyślonych przez autorkę, ale też są tam teksty z gazet czy książek na temat chociażby magii. Oczywiście wszystko jest fikcyjne, ale w bardzo ciekawy i przystępny sposób opisuje niektóre mechanizmy rządzące się światem wykreowanym na potrzeby tej historii. Osobiście lubię takie pomysłowe elementy, które bez wątpienia upraszczają przekaz, ale też wzbudzają ciekawość w czytelniku.

Książka ta jest dedykowana nastolatkom, więc trzeba się liczyć z tym, że jest ona stosunkowo prosta w odbiorze, chociaż nie banalna. Czytelnik musi się trochę namęczyć, aby połączyć wszystkie fakty, autorka podtrzymuje element niepewności, wprowadza nowe, coraz bardziej zawiłe wątki, co sprawia, że całość jest naprawdę zawiła, w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

W środku znajduje się sporo fantastyki, ale jej ilość jest racjonalna i jestem skłonna ją zaakceptować. Autorka doskonale przemyślała sobie całą fabułę, wszystkie jej elementy mają sens, jest ona logiczna i na pewno oryginalna. Naprawdę mocno się wkręciłam w opisywaną historię, byłam ciekawa nowego świata, ale byłam wprowadzana do niego bardzo powoli, co ułatwiło mi zrozumienie działających w nim mechanizmów.

Akcja tej książki jest dynamiczna i pełna akcji, więc ani przez chwilę się nie nudziłam podczas czytania. To bez wątpienia powieść, która może spodoba się młodzieży, a też osoby lekko starsze na pewno będą usatysfakcjonowane. Jako fanka ,,Niezgodnej” jestem wręcz zachwycona kierunkiem, w jaki poszła tym razem autorka i bez wątpienia oceniam tę pozycje pozytywnie.

Bohaterowie bez wątpienia są ciekawi i stanowią ważny element tej książki. Oczywiście nie wszyscy są równie ważni, ale wyraźnie widać granicę między tymi istotnymi osobowościami, a tymi stanowiącymi tylko tło i dopełnienie. Autorka bez wątpienia potrafi umiejętnie budować postacie i wplatać je w fabułę.

Oczywiście nikt nie zdziwi się, gdy napiszę, że czekam na kolejną część i mam nadzieję, że pojawi się ona szybciej niż przypuszczam. Zapewne nie tylko ja jestem zachwycona tą powieścią, bo jest ona mocno uzależniająca. Zakończenie jest zaskakująco proste, ale nie wątpię, że kryje się w nim prawdziwa tajemnica.

,,Wybrańcy” to książka, której wyczekiwało chyba wiele osób i mam nadzieję, że nikt nie poczuje się zawiedzony. Dla mnie to była fascynująca lektura, autorka świetnie potrafiła stworzyć nową rzeczywistość i umiejscowić w niej charyzmatycznych bohaterów. Bez wątpienia polecam wszystkim fanom takich klimatów!


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Media RodzinaPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz