‘’Horrrendalna historia Polski. Zagmatwane zabory” – Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk, ilustracje: Jędrzej Łaniecki

 

To nie jest moja pierwsza książeczka z tej serii i mimo, że nie miałam styczności ze wszystkimi, to jestem z nich bardzo zadowolona. Historia nie jest prostym przedmiotem i sama coś o tym wiem, bo w czasach szkolnych miałam z nią wiele problemów. Oczywiście nie tylko ja byłam odpowiedzialna za swój brak wiedzy, bo uważam, że nie miałam szczęścia do nauczycieli historii. Ich lekcje były nudne, opierały się na usypiającym monologu, więc ciężko było z tego wyciągnąć coś konkretnego.

Strasznie podobają mi się metaliczne okładki, które odbijają światło i bez wątpienia przyciągają wzrok. Oczywiście ilustracja na okładce również jest ciekawa i w przypadku tej książki mam takie skojarzenie z postaciami komiksowymi. To na pewno jest ogromną zaletą, ponieważ przyciąga wzrok i pozwala sądzić, że wnętrze wcale nie będzie trudne i skomplikowane jak większość lekcji historii w szkole. Warto też wspomnieć, że wszystkie książeczki z tej serii są bardzo tanie, bo cena okładkowa to 20 zł, ale zamawiając z internetu często można trafić na promocje. Uważam, że warto zaopatrzyć młodzież szkolną w te pozycje, bo mogą one stanowić uzupełnienie do lekcji historii, ale też sprawić, że dziedzina ta stanie się w oczach dziecka łatwiejsza, przyjemniejsza i warta uwagi.

Zacznę może od opisu opracowania graficznego tej książki, bo uważam to za bardzo ważne skoro jest to pozycja kierowana do młodzieży szkolnej. Ilustracje są czarno-białe, co samo w sobie nie stanowi wady, ponieważ nie odwracają uwagi od treści, ale jednocześnie stanowią jej urozmaicenie i uzupełnienie. Grafiki te jednocześnie przybierają przeróżną formę, więc nie są monotonne i identyczne. Czasem ich twórca stawia na formę krótkiego komiksu, czasem są to klasyczne ilustracje przedstawiające bohaterów lub jakąś sytuację, zdarzają się też takie imitujące zapisaną kartkę papieru.

Podoba mi się to, że na samym początku znajduje się kalendarium zawierające najważniejsze wydarzenia związane z zaborami. To na pewno pomoże usystematyzować wiedzę i można naprawdę sporo wyciągnąć z tego krótkiego, ale konkretnego spisu. Później te wydarzenia zostają trochę szerzej opisane, więc autorzy zagłębiają się w większe szczegóły, ale dalej są one stosunkowo zwięzłe.

Całość została napisana bardzo prostym językiem, takim dość młodzieżowym i lekko humorystycznym. Dzięki temu historia przestaje być tylko kolejnym przedmiotem, którego uczy się tylko do sprawdzianu, a później zapomina się o przyswojonej wiedzy. Wszystkie treści zawarte w tej książeczce są na pewno konkretne i ważne, aby zrozumieć ten okres w historii. W środku pojawia się naprawdę sporo ciekawostek, które pozwalają zapamiętać większość treści. Nauka poprzez humor z pewnością jest czymś bardzo dobrym dla każdego dziecka.

Oprócz opowiedzenia, jak w ogóle doszło do tego, że Polska została podzielona między trzy inne państwa, pojawia się sporo ciekawostek z tego okresu. Kilka stron zostało poświęconych emancypacji, podobają mi się fragmenty o Marksie i Engelsie oraz ich słynnym Manifeście komunistycznym” czy też o rozwoju medycyny.

,,Horrrendalna historia Polski. Zagmatwane zabory” to książka bez wątpienia warta uwagi i każde dziecko uczące się na lekcjach historii o zaborach powinno również przeczytać tę pozycję. Pozwala ona usystematyzować wiedzę, ale jest też bardzo atrakcyjna dzięki ilustracjom. Sam tekst jest napisany prosto, konkretnie i nawet wielki przeciwnik nauki historii powinien zainteresować się tą książeczką!
Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu HarperkidsPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz