‘’Liski: Ojojanie” - Beata Ari Smugaj, Jacek Gołębiowski [gra]

 

Jestem osobą, która nie lubi zbyt skomplikowanych gier planszowych, ale być może dlatego, że nie mam kompana do rozgrywki. Z tego powodu znacznie bardziej znam się dla grach kierowanych do dzieci i młodzieży, ponieważ w te grywam bardzo często ze swoją kuzynką. To nasza ulubiona forma spędzania wolnego czasu i dzięki temu mogę każdą otrzymaną grę przetestować na własnej skórze, ale też poznać opinię innej osoby, co jest dla mnie bardzo ważne.

Oczywiście nie muszę mówić, że nazwa tej gry od razu zdobyła moje serce! Nawet początkowo nie zwróciłam większej uwagi na grafikę i specyfikację tego produktu. Bywa i tak, ale już mogę zdradzić, że absolutnie się nie zawiodłam!  Liczba osób mogąca brać udział w rozgrywce: 1-5

Od: 12 lat

Czad gry: około 45 minut

Zawartość pudełka z grą ,,Liski: Ojojanie”:

- 40 kart ojojania

- 10 kart komplikacji

- 25 kart problemów

- 6 kart koszmarów

- 25 kart lisów

- 4 karty szarych kit

- 5 dwustronnych plansze tek puchaterów

- planszetka pomocy

- 10 znaczników puchaterów na podstawkach

- 12 znaczników serków

- 20 żetonów strachu

- plansza

- instrukcja

Zawartość pudełka jest imponująca i muszę przyznać, że początkowo dość mocno mnie wystraszyła. Oczywiście spodziewałam się, że gra ta nie jest jedno czy dwuelementowa, ale tylu kart i żetonów naprawdę się nie spodziewałam. Na szczęście instrukcja okazała się bardzo szczegółowa, doskonale wyjaśniono w niej wszystkie kwestie krok po kroku, co było dla mnie naprawdę ważne. Większość rzeczy została objaśniona także na ilustracjach.

Istotne jest to, aby dokonać dokładnego przygotowania do gry, rozłożyć wszystkie karty w odpowiednich miejscach i zapoznać się z ich funkcjami. To zasadniczo ułatwia samą rozgrywkę, bo nic się nie miesza i każdy element ma swoje miejsce.

Wszystkie elementy gry są naprawdę doskonałej jakości i są wykonane porządnie. To pozwala mi sądzić, że gra będzie bardzo długo służyć i to w doskonałym stanie. Osobiście jestem osobą, która nie przepada za zniszczonymi rzeczami, zwłaszcza grami, ponieważ rozrywka staje się dla mnie mniej przyjemna.

Opracowanie graficznej jest naprawdę ciekawe. Być może nie jestem fanką akurat takiego stylu, ale całość jest przyjemna dla oka. Podoba mi się pastelowa plansza, która nie odwraca uwagi od toczącej się rozgrywki i stanowi kontrast do pozostałych elementów.

Gra polega na wcielaniu się w lisich puchaterów, którzy są obrońcami Królestwa, a więc muszą rozwiązywać problemy oraz wszelkiego rodzaju komplikacje. Podoba mi się to, że planszówka ta jest bardziej rozbudowana i rzeczywiście trzeba stworzyć jakąś historię w głowie. Dodatkowo liczba elementów sprawia, że nie da się grać bezmyślnie, ale trzeba mocno się skupić, trochę kombinować i zaangażować się w rozgrywkę.

Być może pierwsze rozgrywki nie będą dynamiczne i pozbawione błędów, bo jednak jest to gra złożona. Jednak bardzo szybko i za pomocą instrukcji można korygować swoje błędy, co prowadzi do doskonalenia się. Mi i mojej kuzynce dość sprawnie poszła nauka i świetnie nam się grało, gdy już weszłyśmy w odpowiedni rytm i pamiętałyśmy o wszystkim, co istotne.

Gra ta ma kilka faz i jest na tyle urozmaicona, że rozgrywka jest ciekawa i na pewno nie nudzi zbyt szybko. To produkt, który z miłą chęcią mogę polecić i śmiało mogę powiedzieć, że nadaje się on do wspólnej zabawy młodszych oraz starszych. To gra idealna na wspólne niedzielne wieczory, ponieważ integruje i zapewnia doskonałą rozrywkę!


Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z grą dziękuję Rebel * źródło zdjęć: https://www.rebel.pl/gry-planszowe/liski-ojojanie-druga-edycja-114173.html

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz