‘’Wskazówki. Paradoks” – Bartosz Szczygielski, ilustracje: Joanna Rusinek

 

Uwielbiam od czasu do czasu przeczytać powieści przygodowe dla młodzieży, ponieważ są lekkie, przyjemne i spełniają moje oczekiwania. To pokazuje, że nawet osoba dorosła może się wkręcić w pozycje trochę bardziej dziecinne. Oczywiście nie wątpię, że znajdę młodego czytelnika, któremu chętnie podaruję tę książkę w prezencie, bo sama do nie raczej nie będę już wracać – za dużo nowości ciągle się ukazuje, żebym miała czas na sentymentalne powroty.

Maks nadal przypomina sobie wydarzenia, które miały miejsce rok temu w jego życiu. Ubolewa też, że coraz gorzej dogaduje się ze swoją przyjaciółką Martą. Jest zazdrosny o nowego kolegę ze szkoły, bo ewidentnie chce zawrzeć głębszą przyjaźń z Martą. Rywalizacja o dziewczynę zostaje przerwana, ponieważ Marta w tajemniczych okolicznościach zostaje porwana i Maks rusza jej z pomocą, ponieważ jest pewny, że jej zniknięcie ma związek z magią. Czy uda mu się odnaleźć przyjaciółkę i wyjaśnić z nią wszystkie sprawy?

Jest to drugi tom w serii, ale wydaje mi się, że bez problemu będzie można go przeczytać bez znajomości pierwszego. Autor dokonał wszelkich starań, aby krótko wyjaśnić wszystkie wydarzenia, które były istotne. Sama historia opowiedziana w tej książce nie stanowi typowej kontynuacji, ale jest całkiem nowa, więc to kolejna zaleta.

Wzrok z pewnością przyciąga metaliczna okładka, która bardzo pięknie wygląda w każdym świetle! Dodatkową zaletą są wypukłe elementy, ponieważ doskonale pasują do całego zamysłu graficznego. Uwielbiam takie dopracowane w każdym szczególe pozycje. Oczywiście wnętrze także prezentuje się doskonale. Tekst jest odpowiedniej wielkości, więc młody czytelnik nie powinien być zniechęcony ilością słów na stronie czy zbyt małą czcionką. Dopełnieniem są ilustracje, które obrazują wydarzenia oraz bohaterów. Są one czarno-białe i może nie pojawiają się zbyt często, ale ich ilość jest wystarczająca.

Książka ta bez wątpienia wciąga już od pierwszych stron, ponieważ autor od razu proponuje dynamiczną akcję, która rozwija się stosunkowo szybko, ale bez zbędnego pośpiechu. Szczerze mogę powiedzieć, że młodzi czytelnicy będą usatysfakcjonowani, polubią się z bohaterami, a już na pewno będą chcieli wracać do ich świata. Oczywiście nie wyobrażam sobie, że autor nie wyda kolejnych części, bo zakończenie okazało się mocno tajemnicze, nieoczywiste i zaskakujące.

Patrząc w kontekście kontynuacji, to mogę powiedzieć, że bohaterzy w książce tej lepiej się poznają, stają się trochę doroślejsi i uczą się o samych sobie nowych rzeczy. To naprawdę udana powieść i czytelnik w pewnym sensie może rozwijać się wraz z bohaterami, którzy są naprawdę dobrym przykładem. Nie ma w nich niczego wulgarnego czy nieodpowiedniego.

Powieść ta jest pełna przygód i ma w sobie coś magicznego. Oczywiście nie mówię tu o samych wątkach bez wątpienia fantastycznych, ale sama treść emanuje niesamowitym klimatem, który przypadł mi do gustu. Autor doskonale zobrazował świat magiczny istniejący obok tego realnego. Zestawił je, a nie wykluczył któryś z nich, co mi się niesamowicie spodobało!

,,Wskazówki. Paradoks” to doskonała książka, która spełniła moje oczekiwania i z pewnością mogę ją polecić! Wszyscy młodzi czytelnicy powinni polubić się z bohaterami, ale także stylem pisania autora, który jest dynamiczny i stosunkowo prosty. Całość dopełniają świetne ilustracje raz niesamowita oprawa graficzna. Cieszę się, że seria ta trafiła w moje ręce i niecierpliwie czekam na kolejne części!

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu WilgaPatrycja

 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz