‘’Dlaczego własnie ja” – E.G. Scott

 

Miałam już okazję czytać jedną książkę od tego duetu autorskiego i naprawdę mi się podobała. Nie był to jakiś wybitny kryminał, ale zapadł mi w pamięci i od razu wiedziałam, że muszę zapoznać się z ,,Dlaczego właśnie ja”. To był taki ,,pewniak”, po który sięgałam ze spokojem, a nawet mogę przyznać, że czułam, iż powieść ta mnie wciągnie.

Charlotte w poprzednim życiu robiła karierę jako neurochirurg i szybko zaczęła dokonywać przełomów w tej dziedzinie. Jednak jeden błąd sprawił, że jej marzenia legły w gruzach. Po pobycie w szpitalu psychiatrycznym bardzo powoli dochodzi do siebie i po jakimś czasie zaczyna specjalizować się w akupunkturze. Jej poukładane życie przerywa śmierć dwóch kobiet, które okazały się morderstwem i chociaż nie ma nic z tym wspólnego, to policja podejrzewa właśnie ją. Dowody okazują się niewystarczające i okazuje się, że zabójca może wziąć za swój cel samą Charlotte. Czy uda się poznać jego tożsamość zanim dojdzie do tragedii? Czy kobieta stanie na nogi po tak ogromnym stresie i przeżyciach związanych z obcowaniem ze śmiercią?

Muszę przyznać, że książka ta wciągnęła mnie już od pierwszych stron, co jest jej wielką zaletą. Autorzy od razu zaczynają od mocnego akcentu, a więc byłam zainteresowana rozwoju sytuacji. Bardzo lubię wątki medyczne, jeśli są dobrze i przekonująco napisane. W tej książce autorzy starali się nie wchodzić głęboko w ten temat, stanowił on głównie przeszłość Charlotte, więc to wątek raczej poboczny. Wydaje mi się, że tę nowatorską metodę leczenia stresu pourazowego wymyślili na potrzeby tej książki, co na pewno jest ciekawym smaczkiem i pasuje do fabuły.

Bohaterowie bez wątpienia są jedną z większych zalet tej książki, ponieważ mają dość skomplikowane osobowości. Charlotte czasem wydaje mi się lekką wariatką, bo jej naiwność aż biła po oczach. Ta cała historia z jej chłopakiem jest absurdalna, ale jednocześnie wskazuje na wielką potrzebę bliskości i bycia kochanym.

Konstrukcja tej powieści również jest ciekawa, ale także mocno urozmaicona. Całość została napisana w pierwszej osobie liczby pojedynczej z kilku perspektyw. To na pewno pozwoliło mi lepiej zrozumieć motywacje i uczucia bohaterów. Dodatkowo w środku pojawiają się wstawki z mailami oraz rozdziały poświęcone rozmowom na forum osób po traumie. Wszystko to tworzy aurę tajemniczości.

Zagadka jest skonstruowana naprawdę doskonale i autorzy potrafili wytworzyć napięcie, dzięki któremu książkę tę czytałam z zainteresowaniem. Bardzo szybko ją pochłonęłam i do samego końca nie miałam pojęcia, kto jest tajemniczym zabójcą. To sprawiło, że zakończenie było dla mnie wielkim zaskoczeniem i emocjonalnym przeżyciem. Z pewnością nie spodziewałam się aż takiego zwrotu akcji i jestem usatysfakcjonowana pomysłowością autorów, którzy doskonale skonstruowali tę fabułę.

,,Dlaczego właśnie ja” to książka naprawdę warta uwagi. Jest ciekawa, dobrze napisana, ma logiczną fabułę i wciąga od pierwszych stron. Autorzy budowali powoli napięcie aż w końcu w punkcie kulminacyjnym ruszyła lawina przeróżnych wydarzeń, które nie pozwoliły mi odłożyć tej książki aż nie poznałam jej zakończenia. To powieść z ciekawymi bohaterami, mająca w tle wątki medyczne i obrazująca wiele emocji związanych z dość ciężką przeszłością. Zakończenie jest dość optymistyczne i bardzo mi się podobało, ponieważ autorzy potrafili wydobyć z tej historii trochę pozytywnych emocji, a one zadziałały na mnie kojąco. Jeszcze raz polecam!


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu MuzaPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz