‘’Jak to działa? Książki” – Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka, Joanna Kończak

 

Mam jakiś sentyment do takich książek o książkach. Miałam okazję już kilka poznać i zawsze jestem zaskoczona widząc kolejną. Uważam, że dzieci współcześnie powinny móc poznawać przeróżne fakty naukowe za pomocą bardzo ciekawych form. Urozmaicony przekaz na pewno zawsze się obroni, ale też zaciekawi i przyciągnie wzrok.

Książka ta jest naprawdę spora, ma forma chyba lekko większy niż A4. To istotna kwestia biorąc pod uwagę zawartość wszystkich stron. Trochę żałuję, że całość ma dosłownie kilkanaście stron, bo to pozycja szalenie ciekawa, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Jednak moja sporo młodsza kuzynka uwielbia czytać i dla niej ta książeczka okazała się zbiorem fenomenalnych ciekawostek. Sama oprawa jest twarda, więc całość prezentuje się naprawdę dobrze.

Już na samej okładce dużo się dzieje, mam na myśli oczywiście urozmaiconą grafikę. Mi jednak przypadła ona do gustu dzięki ciemniejszym, ale jednak ciepłym barwom. Ilustracje są też w moim guście, ponieważ ich styl wykonania jest ciekawy, nie są to sztuczne grafiki ze zbyt komputerową techniką. Mają w sobie coś z autentyczności i ilustracji z ,,dawnych lat”. Można powiedzieć, że to taka mieszanka przeszłości z teraźniejszością, a coś takiego lubię najbardziej.

Nie za bardzo lubię wypełnienie książek ilustracjami, które są zbyt urozmaicone i przeciążone szczegółami. To mnie trochę męczy, ale w przypadku tej książeczki nie byłam rozczarowana. Grafikom trzeba poświęcić sporo czasu i uwagi, ponieważ to one opowiadają historię. Należy je prześledzić, przeanalizować i wyciągnąć wnioski. To tyczy się głównie części komiksowej, która zawiera krótką historię głównych bohaterów będących przewodnikami po tej książeczce. Ta część książki jest w formie ciekawego komiksu, w którym dzieje się całkiem sporo i to dobre urozmaicenie.

Ważniejszymi dla mnie kwestiami są te sięgające do historii. Twórcy opisali, co było przed papierem, wspomnieli o Gutenbergu i samych bibliotekach – ich zasadach działania, czym są karty biblioteczne, sygnatury czy katalogi kartkowe. Oczywiście wszystkie informacje są napisane prostym językiem, przystępnym dla młodszych czytelników, ale też większość rzeczy to swego rodzaju ciekawostki. Na pewno nie są to nudne historyczne fakty, których nawet nie chce doczytać się do końca. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że młody czytelnik zapamięta wiele przedstawionych informacji, a one na pewno przydadzą się w przyszłości.

Twórcy również wyjaśniają działanie wydawnictw oraz to, jak powstają książki – od początku do końca. To też ciekawe, bo niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy, że to skomplikowany proces. Nawet dorośli o tym nie wiedzą, bo to jednak rzecz, nad którą nie zastanawia się codziennie. Mi znany jest ten schemat, ponieważ zapoznawałam się z nim na potrzeby swojej pracy licencjackiej.

Książka ta jest takim ciekawym przeglądem różnych informacji skupiających się na książkach, ale także wokół książek. Mi się podoba, to zbiór doskonale przemyślany, a przekazana wiedza jest przystępna i jednocześnie może przydać się na przyszłość. Przecież w trakcie szkolnej edukacji poznaje się dzieje papieru, wynalazku Gutenberga i tak dalej.

,,Jak to działa? Książki” to książka naprawdę ciekawa i żałuję, że tak krótka. Dzieci, zwłaszcza miłośnicy czytania, powinny być zadowolone. Różnorodna forma zapewnia, że całość jest intrygująca i nie nudzi, a to chyba najważniejsze. Wydaje mi się, że każde dziecko powinno być zainteresowane, ponieważ już sama okładka przyciąga wzrok. Polecam!


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Nasza KsięgarniaPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz