"Książka Cyferkowa" - Alicja Krzanik, Anna Salamon


"Książka Cyferkowa" zwraca na siebie uwagę mocnym, wibrującym wręcz kolorem okładki, niebanalnym układem tytułu oraz szydełkowanymi literami. Całość jest utrzymana w tym stylu, wszystkie przedmioty i postacie są wykonane z włóczki, co daje całkiem fajny efekt. Uważam, że to zdecydowanie na plus, jestem zawsze za tym, by dzieci obcowały z najróżniejszymi formami artystycznymi.

Całość otwiera nam krótki wstęp:

"Cyfry, liczby i działania

są jak szyfr do rozwikłania.

Ta książeczka to zachęta,

by cyferki zapamiętać."

Na początku uczy nas dość abstrakcyjnego pojęcia - jak dla maluchów, otóż cyfry zero, pod koniec zaś liczb niepoliczalnych. Można i raczej nawet trzeba potraktować temat lekko, zwyczajnie zapoznawać dziecko z cyframi, co jest dość dobrze opisane. Mamy bardzo jasne komunikaty pod każdą cyfrą: "To cyfra jeden." Uwiera mnie natomiast brak wytłumaczenia na początku czym są liczby, bo liczymy przez całą książkę, a poznajemy niejako tylko cyfry.

Bardzo doceniam z kolei podkreślenie, że liczby 10, 11, 12 i 13 są właśnie liczbami, a nie cyframi - tutaj rodzic wciąż sam musi wytłumaczyć dziecku różnicę. Ja tylko przypomnę, że cyfr arabskich (znaków graficznych) jest dziesięć, od zera do dziewięciu, reszta to liczby. 


Z każdą nową poznaną cyfrą zapełniamy regał różnymi zabawkami. Uczymy się przy tym ich rozpoznawania, książka zachęca nas do aktywnego uczestnictwa poprzez różne pytania, gdzie musimy podać przykłady, czy też zwyczajnie policzyć co nowego pokazało się na regale. Wbrew pozorom mamy tu też krótką historyjkę, która przeplata się w książeczce co dwie cyfry i jest spisana rymowanym wierszem. Na wspomnianych stronach poznajemy rodzinę Franka i wyszukujemy różnych przedmiotów na poznane już cyferki.

Całość jest ujęta w bardzo przyjazny i ciepły sposób, na pewno dużą rolę odgrywa tu forma przekazu, jest przejrzysta, zwięzła i przyjemna dla ucha dzięki dobremu rytmowi tekstu. Zdecydowanie jest to pozycja do aktywnego czytania. Jeśli lubicie uczyć się z książek, tłumaczyć dziecku coś na ich przykładzie, inspirować się do dalszych zabaw, to jest to zdecydowanie dobra pozycja, aby zacząć matematyczną przygodę.

Zastrzeżenie mam do cyfry 4, gdzie przeczytamy: "Mamy cztery pory roku. Czy potrafisz je wyliczyć?" Nie jestem pewna co autorka miała na myśli, czy chodziło o odliczenie od 1 do 4, czy też o wymienienie pór roku, jeśli te drugie, to według mojej wiedzy nie można wyliczyć pór roku, tylko je właśnie wymienić. Wyliczyć zaś można datę przejścia pór roku. Zgrzyta mi zwyczajnie, bo pierwsze co na myśl mi przychodzi, to właśnie wymienianie pór roku - może ktoś mądrzejszy się wypowie, to edytuję recenzję.

Najmniej podoba mi się próba wprowadzenia działań matematycznych, mianowicie dodawania i odejmowania, być może dlatego, że się jej kompletnie nie spodziewałam, a może nie bardzo współgra mi poziom trudności z pozostałą treścią książki. Niemniej jednak to ani błąd, ani wada, ani niemądry zabieg, myślę, że małym pasjonatom matematyki - słyszałam że są tacy wśród Was - może właśnie się spodobać i być dobrym wstępem do wytłumaczenia takich działań. Jak zawsze, wszystko w rękach rodzica/opiekuna, a ta książka może być doskonałym medium.

Najzwyczajniej w świecie podoba mi się ta książka, moją 3-latkę również zaciekawiła, szczególnie te piękne, duże szydełkowe cyfry, po których z przyjemnością sunęła paluszkiem. Później zaowocowało to chęcią napisania cyfr samodzielnie, więc tata stanął na wysokości zadania i zrobił obrysy, w środku których nasza Lilia mogła poćwiczyć ich zapis.

Wiem, że przedstawiłam Wam wiele wątpliwości co do kilku małych fragmentów z tej pozycji, nie robię tego celowo, ostatnio mam czas wielu przemyśleń i wszystko mnie zastanawia. Musicie jednak przyznać, że to są niuanse, być może kompletnie nieistotne z perspektywy malucha, a dodatkowe wytłumaczenia będą przychodzić wraz z jego wiekiem. Zdaje mi się, że na rynku nie ma jeszcze tak pozytywnej, ciekawie opisanej i artystycznie przedstawionej książeczki dla najmłodszych o dość ponurej królowej nauk - matematyce. 


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Ocena 7/10

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz