"Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Ogródek warzywny" - Philippe Godard, Marie-Christine Jacquet, Isabelle Simler
Z nowości od
 Wydawnictwa Egmont wypatrzyłam też coś dla starszaków, mianowicie 8+ z wspaniałej mym zdaniem serii Akademia Mądrego Dziecka. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Wybrałam Ogródek warzywny, ponieważ w mojej rodzinie jesteśmy na etapie zakładania pierwszego, własnego ogrodu i uznałam, iż coś ciekawego się z niej dowiemy. Mój syn ma prawie 12 lat i choć słabo go interesuje kolorowanie, czy wykonywanie prostych zadań, to jednak treść i rzeczowe wskazówki jak wykonać ogród bardzo mu się spodobały. Zdecydowanie będziemy posiłkować się wskazówkami przy tworzeniu ogrodu w skrzyni, a raczej syn będzie mógł pochwalić się przed dziadkiem, że wie o co chodzi i rzeczywiście pomóc w przygotowaniach.

Nie od dziś wiadomo, że prace w ogrodzie mają działanie terapeutyczne. Jeśli nie dla samych zbiorów, to choć w ramach relaksu i nowego hobby warto spróbować założyć małą grządkę na balkonie, czy na posiadanej działce. Przy okazji można poznać rzeczywisty smak owoców czy warzyw uprawianych w sposób ekologiczny, a nóż tak przypadnie nam to do gusty, że rozwiniemy w sobie pasję ogrodniczą?

Imponują mi zawarte w zeszycie instrukcje wykonania własnych ogrodów zarówno na balkonie, jak i na małej działce. Instrukcje są co prawda bardzo proste i czytelne oraz realne do wykonania, jednakże już pod okiem dorosłej osoby wraz z jej wsparciem. Gdy się zastanowić, to naprawdę nie ma w tym wielkiej filozofii i raczej każdy zainteresowany tematem wybierze sobie któryś ze sposobów.

Do tego zeszytu bardzo przyciągnęły mnie ilustracje wykonane tradycyjną techniką, co mocno do mnie przemawia. Wszystkie obrazki są realistyczne, pozwalające łatwo identyfikować różne części roślin, narzędzia niezbędne do prac w ogrodzie oraz też uwidaczniają dobrze szczegóły charakterystyczne dla niektórych szkodników. Bardzo podoba mi się, że podaną wiedzę utrwalamy w postaci różnorodnych zadań: kolorowanie, wycinanie, liczenie, przyklejanie, planowanie, wybieranie, łączenie, a to wszystko wieńczą zadania praktyczne, jak wykonanie pierwszego wysiewu na talerzyku oraz w doniczce.

Nie jest to pozycja dla dorosłych ogrodników, nawet takich zielonych w temacie jak ja, ale daje fajne i jasne wskazówki, które można już samemu zagłębić według potrzeb. Dla dzieci jest to doskonały wstęp do ogrodnictwa, zrozumienia kiedy wysiewamy, a kiedy następują zbiory, co nadaje się na kompost i jak założyć ogródek w worku. Jeśli tylko możemy praktykować zawarte tu informacje, to zaczyna się super zabawa, a zeszyt kładzie duży nacisk by rozpocząć działania w tym zakresie opisując wszystko krok po kroku.


Za możliwość zapoznania się dziękuję Wydawnictwu Egmont

Ocena 8/10

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz