‘’Niewierny” – reż. Cyrus Nowrasteh

 

Zawsze ciężko mi oglądać filmy lub seriale o tematyce szeroko pojętej religii muzułmańskiej. To coś całkiem innego niż poznawanie historii z II wojny światowej, ponieważ one są już przeszłością. Jednak radykałowie wyznający wiarę w Allacha nadal mordują, sieją spustoszenie i robią rzeczy, które nie mieszczą się w głowie zwykłemu śmiertelnikowi.

Doug zostaje porwany przez islamski reżim i przetrzymywany w niewoli. Kilka dni wcześniej przebywał w Kairze, gdzie był gościem przyjaciół. Tam odkrywa, że jeden z mężczyzn to islamista, który odpowiada za zniknięcie młodej dziewczyny. Doug oraz jego żona Liz pracują dla Departamentu Stanu. Kobieta chce za wszelką cenę uwolnić męża, który przebywa w więzieniu. Jednak rząd nie jest w stanie podjąć odpowiednich działań. Musi wziąć sprawy w swoje ręce, ale czy uda jej się zdążyć na czas?

W filmie tym wyodrębnionych zostało kilka wątków. Jednym z nich jest bez wątpienia połączenie dwóch światów – katolickiego i muzułmańskiego. Doug jest mocno wierzący i jedną z przyczyn jego porwania, jest również wywiad, którego udzielił w telewizji. Oczywiście ważniejszą kwestią jest jego styczność z islamistą, który został przez niego zdemaskowany. Pewna grupa osób z jego bliskiego otoczenia po prostu chce się zemścić w dość wymowny sposób.

Pokazano także sposób działania islamistów. Ich brutalność, bezwzględność, ale i swego rodzaju społeczne przyzwolenie. Wszyscy wiedzą, co się dzieje, jednak nikt nie interesuje w skuteczny sposób. To wizja zgodna z stanem rzeczywistym, ponieważ wiele informacji już dotarło do reszty świata, a to pozwala stworzyć sobie obraz tamtego reżimu. Brutalne tortury, porwania, tajne siedziby, szeroko dostępna broń, to rzeczy, które są na porządku dziennym w rejonach działalności reżimu islamskiego.

Liz jest kobietą naprawdę silną i zdeterminowaną. Wyjeżdża do państwa, które raczej nie jest przychylne wobec obcych, a zwłaszcza tych chcących zamieszać w ich idealnym świecie ogarniętym przemocą. Tak samo kobieta w muzułmańskim świecie jest raczej personą średnio poważaną i szanowaną, więc jej misja jest podwójnie trudna.

To dynamiczny film, ale też są momenty bardziej emocjonalne. Oddanie Liz jest imponujące, ale upór Douga jeszcze bardziej. Podobała mi się gra aktorska, ale też budowanie napięcia, które w pewnym momencie osiągnęło punkt kulminacyjny. Sam islamski świat został doskonale zobrazowany, twórcy sięgnęli po różne wątki, które podkreśliły dziwaczność systemu czy różne oblicza prawa.

Prawda jest taka, że film ten jest tajemniczy i nie spodziewałam się po nim aż tak urozmaiconej akcji, która z każdą minutą stawała się coraz bardziej tajemnicza, ale też ciekawa. Końcowe minuty okazały się naprawdę emocjonujące i nie mogłam wręcz oderwać wzroku od komputera. Jestem wielką fanką filmów akcji, które są dynamiczne, więc absolutnie się nie zawiodłam.

,,Niewietny” to film, którego akcja toczy się w państwie muzułmańskim, a twórcy dość ciekawie pokazali świat islamskich bojowników, ich metody działania i bezwzględność. Oczywiście sama fabuła bez wątpienia została trochę podkoloryzowana, bo nie jest to film typowo dokumentalny, chociaż oparty na prawdziwej historii. Mimo wszystko, od początku wiedziałam, co będę oglądać i absolutnie nie miałam żadnych wielkich oczekiwań. Chciałam po prostu usiąść przed ekranem laptopa i zobaczyć coś dynamicznego i jednocześnie relaksującego. Ten film dostarczył mi dokładnie tego, czego chciałam i z pewnością mogę go polecić.


Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z filmem dziękuję MonolithPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz