‘’Pas startowy” – Katarzyna Ryrych

 

Już wielokrotnie miałam okazję czytać wiele książek od tej autorki i chyba ani razu się nie zawiodłam.  Katarzyna Ryrych tworzy głównie dla dzieci i młodzieży, więc akurat moja grupa wiekowa (oczywiście żartuję, nastolatką przestałam już być kilka lat temu, ale dalej lubię powieści dla trochę młodszej widowni). Już niejednokrotnie byłam pod wrażeniem tekstów tej autorki, więc tym razem podchodziłam do książki ,,Pas startowy” z wielkim optymizmem.

Krystian mieszka w dobrej dzielnicy, ma pieniądze, uczęszcza na wiele zajęć pozalekcyjnych. Jednak nie jest szczęśliwy, zaczyna zauważać mechanizmy, którym rządzi się świat i nie do końca jest z nich zadowolony. Kornelie poznaje wyjeżdżając na wakacje i oboje dość szybko znajdują wspólny język, ponieważ ich sytuacja jest całkiem podobna. Wkrótce okazuje się, że łączy ich więcej niż sobie wyobrażali.

Autorka poruszyła naprawdę całą masę ciekawych tematów, a ukryła je pod płaszczykiem intrygującej fabuły. Na początku Krystian zaczyna dostrzegać nierówności panujące w szkole i to nie tylko mające miejsce w gronie przyjaciół, ale też wśród pracowników placówki. Osoby mieszkające w blokowiskach od razu są gorszymi, bardziej zdemoralizowanymi i zasługującymi na mocniejsze kary. Sam Krystian do pewnego czas właśnie tak myślał, ale zaprzyjaźnił się z chłopakiem z blokowiska, który wcale nie okazał się zdemoralizowany, a wręcz przeciwnie – miał świadectwo z czerwonym paskiem, normalny dom i zainteresowania.

Krystian dzięki nowej znajomości zaczyna zdawać sobie sprawę, że pieniądze to nie wszystko. Jego rodzice pracują całymi dniami, aby zapewnić mu przyszłość i żyć na poziomie. Jednak traci na tym ich szczęście rodzinne. Dwunastoletni chłopak zaczyna uświadamiać sobie, że jego ojciec ogląda się za innymi kobietami, a matka usilnie próbuje go przy sobie zatrzymać. Jego jedyną powierniczką jest ciotka, która po prosty traktuje go, jako osobę mającą swoje potrzeby oraz marzenia.

W drugiej połowie książki narratorem jest Kornelia, czyli dziewczyna, z którą zaprzyjaźnił się Krystian podczas wakacji w Grecji. Dziewczyna ma problemy innego rodzaju, ponieważ jest traktowana przez rodziców, jako ,,ta druga”. Matka interesuje się głównie jej siostrą modelką i całe życie podporządkowuje jej karierze i słabym zdrowiu. To oczywiście nie zmienia faktu, że matka również ma spore wymagania w stosunku do Kornelii, bo drugą córką również chce się chwalić przyjaciółkom.

Muszę przyznać, że książka ta wciągnęła mnie w momencie, gdy zaczęłam dostrzegać ukryty przekaz. Autorka zwróciła uwagę na naprawdę poważne sytuacje, które mają miejsce w naszym społeczeństwie. Co prawda bohaterzy są naprawdę doświadczeni i dotykają ich różne problemy, ale taka kumulacja po prostu miała pokazać wszystko, co złe i wszystko, o czym się nie mówi zbyt wiele. Jednocześnie ten dwunastolatek i czternastolatka są nadzwyczaj dorośli, ich rozumowanie jest poważne i nawet trochę nienaturalne. Osobiście bardzo często zapominałam o ich prawdziwym wieku. Przypominałam sobie, gdy czasem mieli zabawne pomysły na zabawy, które rzeczywiście miały w sobie coś z beztroskości typowej dla młodych osób. Ostatecznie mogę śmiało stwierdzić, że taka kreacja bohaterów nawet mi się spodobała.

,,Pas startowy” to książka na pewno ciekawa i wciągająca, ale historia Krystiana i Kornelii ma w sobie wiele ważnych wątków. Autorka potrafi zaciekawić oraz przemycić w treści informacje na temat nierówności społecznych, pogoni za pieniędzmi, która jednocześnie odbija się na rodzinie oraz problemu z odrzuceniem przez rodziców. Polecam dla każdego nastolatka, bo to ciekawa, ale też wartościowa powieść!


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu LiteraturaPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz