‘’Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)” – Siri Spont, ilustracje: Joanna Bjornstjerna

 

To już kolejna książka o przyjaźni, jaką mam okazję poznać w ostatnim czasie. Oczywiście mówię tu głównie o pozycjach dla młodszej widowni, głównie nastoletniej. Uważam, że takie książki powinny powstawać, ponieważ mogą mieć dobry wpływ na kształtowanie się ich charakterów. Jednocześnie uświadamiają, jak ważna jest przyjaźń i zawieranie relacji z innymi ludźmi.

Już samo ,,poradnik” w tytule mocno mnie zaintrygowało. Uwielbiam takie formy przekazu informacji, ale muszą być one atrakcyjne. To jest ważne tym bardziej, że ta pozycja została dedykowana młodzieży. Od razu mogę przyznać, że twórcy zaproponowali coś oryginalnego, z pewnością wartego uwagi.

Początkowo myślałam, że mały format tej książki będzie mi przeszkadzał, ale ostatecznie dostrzegłam w tym zaletę. To lekka, poręczna i doskonale wykonana pozycja. Ma ona grubą i porządną okładkę, a więc całość robi już od początku dobre wrażenie. Sama okładka jest ciekawa i z pewnością przyciąga wzrok.

Od razu muszę przyznać, że same ilustracje i grafiki są średnio w moim guście. Mam tu na myśli wygląd postaci, który jest lekko karykaturalny. Oczywiście stanowią one tylko poboczną część tej książki, dopełniają treść, ale jednak rzucają się w oczy. Wolę trochę bardziej realistyczną oprawę graficzną, ale to już kwestia gustu. W końcu nie ilustracje to nawet nie połowa tej pozycji, a w niej ważniejsze jest coś całkowicie innego.

Książka ta jest jednocześnie poradnikiem i powieścią. Tak więc w środku są główni bohaterowie, jest opowiedziana historia i całość jest spójna, podoba mi się fabuła, a także sam zamysł. Zastanawiałam się, jak twórcy ugryzą temat i w jaki sposób zaciekawią młodego czytelnika, ale okazało się, że ostateczny pomysł jest fenomenalny. Wydaje mi się, że młodzi czytelnicy będą zachwyceni, a dzięki temu przyswoją zaserwowaną między wersami wiedzę na temat relacji międzyludzkich.

Każdy rozdział opowiada o jakiejś sytuacji związanej z ogólnie rozumianymi interakcjami z ludźmi. Przekrój jest naprawdę duży i opisane wydarzenia stanowią dobry materiał naukowy dla młodych osób, które tak naprawdę mogą doświadczyć kiedyś czegoś podobnego. Rozdział kończy się krótkim podsumowaniem i omówieniem zawartego w środku morału, a także tym, co należy zapamiętać. Ten fragment jest oczywiście krótki, zwięzły i opatrzony w formę graficzną, więc z pewnością przyciąga wzrok, ale też zapada w pamięci.

Opisane w rozdziałach sytuacje tworzą jedną całą fabułę, więc nie ma skakania z tematu na temat, ale w pewnym sensie jest to forma ciągła. To z pewnością jest zaletą, ponieważ rozpoczynając czytanie, chce się poznać dalsze losy bohaterów, a to jest jednoznaczne z przyswajaniem kolejnych prawd życiowych na temat budowania czy pielęgnowania relacji z innymi.

Ogólnie mówiąc, książka ta spełnia swój główny cel. Jest ona ciekawa pod względem fabularnym, ale jednocześnie stanowi dobry podręcznik ,,przyjaźni”. Opisane sytuacje są na pewno życiowe i opisują ,,dobre” zachowania oraz te ,,złe”, co jest dobitnie wyszczególnione, więc czytelnik zapamiętuje same istotne informacje, które znajdą zastosowanie trakcie jego socjalizacji.

,,Poradnik Emrego. O sztuce zdobywania przyjaciół (i wrogów)” to książka, którą mogę z czystym sercem polecić. Jej treść rzeczywiście może nauczyć czytelników wiele na temat przyjaźni oraz tego, jak powinno się zachowywać względem innych osób. Wszystkie nauki zawarte są w fabule, co sprawia, że są na pewno przystępne i ciekawe. Jedynym minusem są karykaturalne ilustracje, za którymi osobiście nie przepadam.


Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu WidnokrągPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz