‘’Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić. Akceptuję, co czuję” – Margot Filliozat-Fried

 

Muszę przyznać, że ostatnio mam okazję poznawać wiele pozycji młodzieżowych, które opowiadają o przyjaźni. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ lubię poznawać punkt widzenia autorów i jestem ciekawa ich interpretacji na temat wartości, jaką jest przyjaźń. Do tej pory miałam styczność z naprawdę różnorodnymi formami, które podobały mi się bardziej lub mniej. Żadna jednak mnie nie zawiodła w sensie definitywnym.

Już sama okładka jest ciekawa i dość szalona, ale to zaleta, bo przyciąga wzrok. Mi podobają się przepiękne pastelowe kolory. Barwy są głównie różowe, więc śmiem twierdzić, że to pozycja dedykowana głównie dziewczynkom. To ma sens, ponieważ my kobietki jesteśmy trochę bardziej skomplikowana i damskie przyjaźnie różnią się od tych męskich.

Od początku wiedziałam, że książka ta nie jest jakąś powieścią lub poradnikiem. To swego rodzaju zeszyt ćwiczeń, a więc coś bardzo angażującego i zachęcającego do działania. Uważam, że taka forma znacznie lepiej się sprawdza niż suchy tekst. Moja kuzynka jest zachwycona tą pozycją i nie mogła się doczekać aż jej ją podaruje. To pokazuje, że takie rzeczy naprawdę podobają się nastolatkom.

Całość jest wypełniona przeróżnymi zadaniami, które poruszają wiele kwestii związanych z przyjaźnią, budowaniem relacji, pielęgnowaniem ich oraz zdobywaniem. Nie jest to więc monotonna pozycja kręcąca się ciągle wokół jednego wątku. W środku nie ma też karykaturalnego obrazowania niektórych spraw, a tego trochę się obawiałam. Nie chciałam, żeby ktoś z przyjaźni i prawdziwych uczuć robił komedię.

Zadania pojawiające się w tej książeczce są bardzo różnorodne. W środku można znaleźć krzyżówki, wykreślanki, miejsce do rysowania, przyklejania czy zaznaczania. Wydaje mi się, że posiadacz tej pozycji nie będzie nią znudzony po pierwszych stronach.

Wnętrze nie zawiera zbyt wiele tekstu. Są to wiadomo głównie polecenia oraz mądre wskazówki, które są podsumowaniem jakiegoś zadania. Podoba mi się takie hasłowe spojrzenie na pewne kwestie, bo takie podejście do tematu jest odpowiednie patrząc na grupę docelową. Środek zapewnia dużo rozrywki i można świetnie się bawić dzięki tej pozycji, ale też jest ona skarbnicą wiedzy na temat różnych uczuć – pozytywnych oraz negatywnych. Podoba mi się podkreślenie tego, że nie można nikogo wykluczać z grupy, że każdy ma uczucia i nie wolno ich lekceważyć. To ważny przekaz tak samo jak wszelkie informacje związane z budowaniem i podtrzymywaniem relacji.

Na samym końcu pojawia się kilka uniwersalnych rad. Są one ciekawie opisane, krótko i ich stosowanie każdemu na pewno wyjdzie na dobrze. Dodatkowym atutem są naklejki, które po prostu urozmaicają zabawę.

Całość została naprawdę dobrze przemyślana i podobają mi się zróżnicowane zadania, jedne wymagają więcej wysiłku, inne mniej, więc całość wydaje się być na umiarkowanym poziomie trudności. Być może wiele czytelniczek nie do końca zrozumie przekaz, ale wiele informacji utkwi w ich głowie, co na pewno zaowocuje w przyszłości. Warto pielęgnować wartości wpływające na relacje międzyludzkie. Jest to dodatkowo pozycja przyciągająca wzrok, więc na pewno spodoba się wielu dziewczynką i sprawi, że spędzą z nią naprawdę wiele super chwil. Dla mnie to strzał w dziesiątkę i jeśli będę miała okazję, to przyjrzę się również innym książeczkom z tej serii.


Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu HarperkidsPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz