‘’Leksykon zabytków architektury Małopolski” – Bogusław Krasnowolski

 

Jako mieszkanka województwa małopolskiego byłam strasznie zaciekawiona tą pozycją i to z kilku powodów. Chciałam sprawdzić swoją wiedzę na temat zabytków z mojego regionu, a także dowiedzieć się o innych miejscach i trochę o nich poczytać. Nie jestem podróżniczką, jako pracująca studentka nawet nie mam czasu na wojaże i niestety Polska nadal jest dla mnie swego rodzaju nieodkrytą ziemią. Ten leksykon jednak przekonał mnie, że powinnam w końcu znaleźć trochę czasu na aktywny odpoczynek polegający na zwiedzaniu najciekawszych dla mnie miejsc.

Pozycja ta jest wielką, ciężką i grubą księgą. Nie tylko za sprawą sporej ilości stron, istotny jest fakt, że oprawa jest twarda, a strony mają wysoką gramaturę i są śliskie – dzięki temu fotografie oraz schematy wyglądają na nich fenomenalnie, barwy są nasycone, a zdjęcia niezwykle piękne i dodatkowo klimatyczne. Ten element z pewnością jest wielką zaletą, ponieważ dobre fotografie także zachęcają do czytania i jednocześnie sprawiają, że odbiorca chciałby się jak najszybciej znaleźć w opisywanych miejscach (przynajmniej ja tak miałam).

Oczywiście po dostaniu tej książki w pierwszej kolejności zaczęłam przeglądać opisane zabytki z Nowego Sącza oraz okolicznych miasteczek i wsi (wstyd przyznać, ale mieszkałam tam 13 lat i części nie miałam okazji zwiedzić ani zapoznać się z ich historią) oraz Krakowa i najbliższych rejonów (mieszkam tu 3 rok, a widziałam tylko te najsłynniejsze, jak Wawel, Sukiennice czy kilka kościołów). Poświęciłam temu leksykonowi naprawdę masę czasu, ponieważ postanowiłam, że za wszelką cenę przeczytam całość i w końcu wzbogacę swoją wiedzę. Ułatwieniem było to, że autor rzeczywiście świetnie podszedł do każdego tematu i skupiał się na najważniejszych informacjach charakteryzujących dany zabytek. Dzięki temu udało mu się uniknąć bezsensownego owijania w bawełnę i kręcenia się wokół tematu. Osobiście wolę konkrety i dlatego ta pozycja tak bardzo przypadła mi do gustu.

Budowa tej książki jest typowo encyklopedyczna, ale mi to nie przeszkadzało. Oczywiście jak większość młodych ludzi nie widzę przyjemności w czytaniu encyklopedii, ale ten leksykon jest bardziej urozmaicony i ciekawy, a dzięki temu znacznie przyjemniejszy w odbiorze.

Oprócz zdjęć w środku można znaleźć np. historyczne plany miast. Ten element również mocno mnie zaciekawił, ponieważ w większości książek nie spotyka się takich dodatków. Oczywiście wszystkie schematy oraz fotografie zostały odpowiednio podpisane, więc czytelnik ma świadomość, co przedstawiają. Muszę przyznać, że dzięki formie mocno zilustrowanej znacznie więcej rzeczy zapadło mi w pamięci i ciągle do nich wracam z myślą, że właśnie tam powinnam w pierwszej kolejności się udać. Cieszę się również, że lektura tej pozycji ożywiła we mnie chęć ruszenia się z domu, z pewnością będę chciała poznać leksykony dotyczące innych regionów Polski.

Zdaję sobie sprawy, że leksykony nie kojarzą się dobrze i są wypierane przez internet, gdzie można znaleźć absolutnie wszystkie informacji. Mimo wszystko maja one swoje liczne zalety. W jednym miejscu można znaleźć informacje na temat całego województwa, kraju czy konkretnego regionu. Nie trzeba wyszukiwać wszystkich fraz osobno, ponieważ znajdują się one w jednym zbiorze. Stworzone przez autora krótkie opisy historyczne zawierają najważniejsze informacje i nie są rozległymi, często nudnymi artykułami. Wydawnictwa świetnie opracowują książkę pod względem technicznym oraz graficznym, a dzięki temu dostarczają czytelnikowi wielu doznań wizualnych, co osobiście sobie cenię.

,,Leksykon zabytków architektury Małopolski” to genialna pozycja i polecam ją absolutnie każdej osobie mającej chęć poznać kawałek pięknej Polski. W środku znajduje się wiele informacji na temat ponad półtora tysiąca zabytków. Całość dopełniają żywe i przepiękne fotografie, które obrazują poszczególne miejsca.


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu ArkadyPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz