‘’Maluj z Gustavem Klimtem!” – praca zbiorowa

 

Jakiś czas temu opublikowałam recenzję podobnej pozycji, ale dotyczącej innego malarza. Miałam sporo czasu, aby dokładnie ,,przerobić” te książki i wraz ze swoją kuzynką spędziłyśmy przy nich naprawdę wiele czasu. Dzieli nas jedenaście lat, ale podczas wykonywania zadań ewidentnie zrównałyśmy się wiekiem i straciłyśmy kompletnie poczucie czasu.

Książka ta z pewnością rozwija wiele umiejętności, ale też pozwala pozyskać wiedzę trochę bardziej teoretyczną. Oczywiście pojawia się wiele informacji o Gustavie Klimcie, którego twórczość jest swego rodzaju motywem przewodnim tej pozycji. Nie jest to zanudzanie dokładną charakterystyką jego twórczości i rozległą biografią. Pojawiają się podstawowe informacje, które pozwalają poznać malarza od strony ,,prywatnej”, a także krótka charakterystyka technik malarskich i głównych motywów.

Od razu można zauważyć, że to nie jest zwykła książeczko-kolorowanka. Pozycja ta pozwala rozwijać kreatywność, a wręcz zachęca do tego. Trudno powiedzieć, że twórczość Klimta jest zwyczajna, co jest zaletą, ponieważ można uwolni drzemiącego w sobie artystę i mocno eksperymentować, bo do tego oczywiście zachęcają wszelkiego rodzaju ćwiczenia znajdujące się w środku.

Warto również zwrócić szczególną uwagę na samo opracowanie graficzne. Okładka jest zachęcająca, ale też przyjemnie się a nią patrzy. Od razu widać, że wnętrze będzie również kolorowe, wypełnione graficznymi szczególikami oraz oczywiście obrazami Klimta. Pojawia się ich naprawdę wiele, ale to oczywiście zaleta, ponieważ książeczka ta ma być atrakcyjna, ale też umożliwiać poznanie jakiegoś kawałka sztuki. Całość ogólnie wygląda bardzo atrakcyjnie i przyciąga wzrok, a to najważniejsze.

Na początku pojawia się informacja, jakie przybory przygotować, aby móc bez problemu wykonać wszystkie zadania. Są one naprawdę podstawowe, ale za ich pomocą można zrobić naprawdę wiele ciekawych rzeczy.

Całość polega na trzynastu lekcjach, które uczą różnych rzeczy związanych z malarstwem. Taką ,,podkładką”, wzorem i inspiracją są oczywiście obrazy Klimta – wyjątkowe, ciekawe i oryginalne. Dzięki temu można poznać różne techniki i zagłębić się w nich. Niby wydaje się to takie zwykłe, ale w połączeniu z wersją o van Goghu, można naprawdę nauczyć się wielu rzeczy i włączyć je do prac plastycznych, które na pewno będą ciekawsze.

Same ćwiczenia są bardzo różnorodne i dzięki temu książka jest po prostu ciekawa, chce się z nią spędzać czas i wydaje mi się, że jest absorbująca. Niektóre ćwiczenia polegają na rysowaniu i jeśli chce się zrobić coś naprawdę dobrego i zastosować zdobyte umiejętności, to trzeba poświęcić trochę czasu. Dzięki temu dłużej można cieszyć się książką, ale też jej konstrukcja zachęca do staranności. Oczywiście pojawiają się również inne formy ćwiczeń, łatwiejsze i trudniejsze, pochłaniające więcej lub mnie czasu.

Na końcu książki oczywiście znajduje się wielka złożona kartka, którą można wyrwać. Na niej możliwe będzie stworzenie naprawdę genialnego dzieła! Później taki obraz powinno oprawić się w ramkę i powiesić w najbardziej widocznym miejscu w domu. To może być abstrakcja, martwa natura albo połączenie różnych technik. Sama bym coś narysowała, ale pozostawiłam to w rękach kuzynki, jestem ciekawa jej ostatecznego dzieła!

,,Maluj z Gustavem Klimtem!” to naprawdę świetna książka, która przekazuje różną wiedzę – bardziej teoretyczną, ale też pozwala się ,,wyżyć” artystycznie. Dodatkową zaletą są naklejki, niby nic wielkiego, ale jakoś umilają zabawę i nie tylko dzieci lubią przyklejanie. Dla mnie takie ozdabianie stron jest relaksujące. Oczywiście pozycję tę gorąco polecam!


Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu ArkadyPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: