‘’Maluj z Vincentem van Goghiem” – praca zbiorowa

 

Cieszę się, że ,,zwykłe” kolorowanki często są zastępowane ,,niezwykłymi”. Mimo swojego wieku, nadal czasem lubię poświęcać czas na z pozoru dziecięce książeczki. Kolorowanki czy wykreślanki są zdecydowanie czymś dla mnie i na dodatek dzięki nim mogę ćwiczyć cierpliwość, której bardzo mi brakuje. Dzięki temu też mogę ciekawie spędzić czas ze swoją młodszą kuzynką, która ma zdecydowanie podobne zainteresowania.

Pozycja ta ma format A4, a dzięki temu znacznie lepiej się z nią pracuje, ponieważ na stronach jest sporo miejsca do rysowania. Samo wykonanie również jest bardzo porządne i podoba mi się lekko szorstka okładka. Dzięki temu znajdujące się na niej grafiki prezentują się naprawdę dobrze. Jednocześnie sugerują one, że pozycja ta jest swego rodzaju ,,zeszytem ćwiczeń”.

Podoba mi się to, że książeczka ma dwa cele – zaznajomić dziecko z twórczością wybitnego artysty oraz zapewnić sporą dawkę rozrywki, która może rozwinąć dużo umiejętności. O Vincencie van Goghu na pewno słyszał każdy dorosły, więc warto też uczulić młodą osobę na sztukę, która stanowi ogromną wartość kulturalną.

Na samym początku tej książeczki pojawia się spis rzeczy, które będą potrzebne, aby wykonywać zadania, które stworzyli autorzy. Nie są to rzeczy wymyśle i większość raczej będzie w posiadaniu tych podstawowych narzędzi. Są to kredki czy farby, a więc wyposażenie typowe dla młodej osoby, która ma w szkole lekcje plastyki.

Twórcy zamieścili w tej książeczce również kilka zdań na temat van Gogha, oczywiście jego zdjęcie czy przykładowe obrazy. Samych dzieł artysty w dalszej części znajduje się znacznie więcej, więc to kolejny plus. Dzięki temu pozycja ta rzeczywiście jest o Van Goghu, a nie ma go tylko w tytule, żeby przyciągnąć uwagę.

Wszelkie informacje na temat dzieł, stylu autora i tak dalej, są przekazane krótko, przystępnie i w sposób prosty, a także na przykładach. Są to naprawdę podstawy związane ze sztuką i malarstwem, sporo tych rzeczy uczy się nawet na lekcjach plastyki, więc książeczka ta rzeczywiście może stanowić dobry dodatek, nawet żałuję, że w szkołach nie ma podobnych pomocy naukowych.

Całość opiera się na dwunastu lekcjach. Każda związana jest z jakimś typowym elementem dotyczącym obrazów van Gogha. Twórcy prosto wyjaśniają zasady, a następnie znajdują się ćwiczenia, które pozwalają doskonalić swoje umiejętności, oczywiście z zastosowaniem rad opisanych w tekście. Zadania są różnorodne, ale najwięcej trzeba rysować i to samodzielnie od podstaw. Oczywiście to zaleta tej pozycji, bo jednak jej tematyka skupia się wokół sztuki malowania. Jednak pojawia się także kilka innych zadań polegających na pisaniu czy poznawaniu używanych narzędzi. Niektóre z nich są trudniejsze, inne prostsze. Taka wieloelementowość z pewnością działa na korzyść tej książki, ponieważ użytkownik nie znudzi się zbyt szybko.

Warto również zaznaczyć, że książka ta jest niesamowicie kolorowa i dobrze opracowana graficznie. Na pewno przyciąga wzrok i jest po prostu atrakcyjna w każdym calu. Dodatkiem są naklejki, których również używa się w ćwiczeniach.

Na samym końcu znajduje się wielka, złożona kartka, którą można wyrwać i stworzyć na niej samodzielnie naprawdę duże dzieło. Zdobyte umiejętności z pewnością pozwolą na wykonanie obrazka tak dobrego, że będzie można je oprawić i powiesić na ścianie, aby zdobiło pokój.

,,Maluj z Vincentem van Goghiem” to naprawdę fantastyczny zeszyt ćwiczeń, kolorowy, z różnorodnymi zadaniami, które rozwijają umiejętności. Po pozycja dobra dla miłośników rysowania, ale sprawdzi się również u bardziej opornych dzieci. Całokształt zapewnia niesamowitą zabawę, a ja z przyjemnością polecam Wam tę książeczkę!


Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu ArkadyPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz