‘’Pierwiastki promieniotwórcze. Maria Skłodowska-Curie. Najwybitniejsi Naukowcy” – Bayarri Jordi, Seijas Dani

 

Maria Skłodowska-Curie jest dla mnie przykładem kobiety, która pokazała, że płeć piękna może osiągnąć wszystko, co niemożliwe. Współczesność różni się od lat, w których żyła nasza wspaniała noblistka, jednak nadal mamy styczność z dyskryminacją ze względu na płeć. Dlatego warto już dzieciom wpajać pewne zasady. Na pewno uczulać je na równość, utwierdzać w przekonaniu, że są w stanie osiągnąć wszystko, jeśli tylko będą o to walczyć, tak samo jak Maria Skłodowska-Curie i kilka innych osób, które zapisały się w dziejach historii.

Książka ta przybiera formę komiksu, który na pewno jest przystępną formą dla młodych czytelników. Całość jest mała, dość krótka, ale to zaleta. W sumie to mimo małej liczby stron książeczka ta przekazuje naprawdę sporo ważnych informacji. Sama ilustracja z okładki już jest zachęcająca, ponieważ przedstawia bohaterkę w roli może trochę szalonego naukowca. To z pewnością jest intrygujące i zachęcające.

Na samym początku pojawia się kilka podstawowych informacji na temat Marii Skłodowskiej-Curie, która urodziła się w dość nieciekawym momencie, czyli podczas zaborów. Kobiety nie miały wtedy najłatwiej i jeśli chciały studiować, to musiały wyjechać za granicę, a do tego były potrzebne pieniądze. W komiksie pojawia się oczywiście ten wątek, bo dotyczył on bohaterki.

Komiks jest chronologiczny, a więc zaczyna się od dzieciństwa, lat szkolnych, studiów i oczywiście najwięcej uwagi poświęcono karierze naukowej oraz jej spektakularnym odkryciom. Cieszę się, że w komiksie pojawiły się informacje na temat genezy powstania nazw wynalezionych przez Skłodowską-Curie pierwiastków. To na pewno doskonała ciekawostka, którą warto wziąć pod uwagę, ponieważ nie zawsze się o tym mówi.

Sama forma jest oczywiście ciekawa. Komiks jest czytelny, liczba ,,dymków” nie przytłacza, więc między rysunkami przechodzi się intuicyjnie. Mimo niewielkiej ilości tekstu, można dowiedzieć się naprawdę dużo, co mnie zachwyciło. To również udowadnia, że nie trzeba się rozpisywać, aby przekazać ewidentnie najważniejsze informacje oraz ciekawostki, które z pewnością zapadną w pamięci.

Same ilustracje są naprawdę ciekawe, takie mocno komiksowe. Mi przypadły do gustu ich kolory są stonowane, obrazują one zdecydowanie najważniejsze wydarzenia i pozwalają je sobie wyobrazić. Grafiki zostały stworzone starannie i są największą zaletą tej pozycji.

Na samym końcu znajdują się krótkie informacje na temat najważniejszych bohaterów. To takie mini biografie, z najważniejszymi informacjami, napisanymi prosto i przystępnie. Oczywiście trudno było ominąć kwestie śmierci Marii Skłodowskiej-Curie, bo miała ona związek z jej pracą. Wydaje mi się, że twórcy chcieli podkreślić jej poświęcenie nauce. Co prawda nie zdawała sobie ona sprawy z tak silnej radioaktywności, ale bez jej zamiłowania do nauki, pierwiastki te mogły zostać odkryte wiele lat później.

,,Pierwiastki promieniotwórcze. Maria Skłodowska-Curie. Najwybitniejsi Naukowcy” to komiks naprawdę waty uwagi i z pewnością spodoba się każdemu dziecku. Jest on krótki, ale bardzo kolorowy, przystępny i zawiera absolutnie podstawowe i najważniejsze informacje. Dzięki temu młody czytelnik pozna wyjątkową kobietę, która osiągnęła coś niemożliwego w tamtych czasach. Zdecydowanie polecam!


Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z komiksem dziękuję Wydawnictwu EgmontPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Wole jednak inne książki o tej wspaniałej kobiecie. Komiks raczej nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń