‘’123 superciekawe fakty o klimacie” – Mathilda Masters, ilustracje: Louize Perdieus

 

Jakiś czas temu miałam już okazję poznać jedną z książek zawierającą 123 supeciekawe fakty na określony temat. Lubię poznawać takie ciekawostki, nawet jeśli znajdują się w książkach dla dzieci lub młodzieży. W trakcie swojej kilkuletniej przygody z recenzowaniem zdążyłam dostrzec, że dorosła osoba również może czerpać przyjemność z czytania pozycji przeznaczonych dla młodszych. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że trzydziestoletnia osoba nie idzie do księgarni z zamiarem zakipienia dla siebie powieści młodzieżowej. Jednak mając dzieci już inaczej można do tego podejść – kupić książkę dla swojej pociechy i poznawać ją wspólnie.

Na pewno podoba mi się solidne wykonanie tej książeczki. Ma ona grubą oprawę, która z pewnością nie zacznie się wyginać i niszczyć przez częste użytkowanie. To samo tyczy się samych stron we wnętrzu, one również są lekko grubsze i dzięki temu całość dobrze się prezentuje. Taką pozycję z pewnością mogłabym podarować w prezencie.

Całość oczywiście tyczy się klimatu, więc na początku czytelnik zostaje poinformowany, czym on właściwie jest. Te wszystkie swego rodzaju definicje są napisane prostym i przystępnym językiem, który na pewno lepszy niż w podręcznikach. Nie ma tam za dużo trudnych informacji, raczej podane zostały te najważniejsze i kluczowe, aby zrozumieć istotę tego pojęcia.

Wnętrze jest również wypełnione przeróżnymi schematami oraz ilustracjami, które ułatwiają zrozumienie tematu. Pamiętam jeszcze lata szkolne i naukę geografii, więc śmiało mogę napisać, że wnętrze jest takim skrótem podręcznika, który oczywiście jest nudny jak flaki z olejem. Na pewno książka ta może stanowić urozmaicenie i pomoc w nauce, ponieważ jest bardziej kolorowa, ciekawiej napisana i atrakcyjniejsza.

W środku znajduje się wiele ważnych i podstawowych informacji, więc nawet mogę stwierdzić, że od tej pozycji można zacząć naukę o klimacie. Później w szkole może być łatwiej ze znajomością podstaw, które tylko się poszerza. Jest tam wiele ciekawostek, dzięki którym można będzie zabłysnąć na lekcjach, a to na pewno sprawi, że nauczyciel będzie zadowolony.

Książka ta zawiera informacje na temat różnego rodzaju zanieczyszczeń i ich skutków, szanowania zieleni, której mamy coraz mniej. Są tam także fragmenty o wodzie oraz insektach i zwierzętach, których istnienie jest bardzo ważne dla ludzkości. Cieszę się, że te kluczowe tematy związane z najważniejszymi problemami współczesności są zdecydowanie bardziej rozbudowane, ponieważ uświadamiają młodego czytelnika.

Książeczka ta jest kolorowa, zawiera masę kolorowych ilustracji, a całość jest tak skonstruowana, że przyjemnie poznaje się wszelkie wiadomości. Uwielbiam takie dopracowane pozycje, które przyciągają wzrok i zachęcają. Sam dobór ciekawostek również okazał się doskonały, ponieważ nie były one nudne. Osobiście dowiedziałam się kilku rzeczy z tej pozycji i to właśnie jest fenomenalne. Poznawałam ją wraz ze swoją nastoletnią kuzynką, która właśnie jest w piątej klasie podstawówki i rozpoczyna naukę o klimacie. Te ciekawostki z pewnością jej pomogły i utrwaliły wiedzę, a dzięki temu napisała bardzo dobrze sprawdzian.

,,123 superciekawe fakty o klimacie” to pozycja idealna dla nastolatków, którzy wkrótce zaczną naukę geografii. Książka ta zawiera całą masę interesujących ciekawostek, a to sprawia, że jest ona atrakcyjna. Sama przeczytałam ją z zaciekawieniem i jednocześnie przypomniałam sobie kilka informacji, a kilka okazało się dla mnie całkowitą nowością. Z pewnością mogę polecić tę książeczkę i to z czystym sercem, miałam już okazję poznać inną z tej serii, na pewno chętnie sięgnę po kolejne.

Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Patrycja

 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz