‘’Atlas oceanicznych przygód” – Emily Hawkins, ilustracje: Lucy Lethherland

 

Od wielu lat interesują mnie wszystkie przyrodnicze pozycje. Książki dla młodzieży wbrew pozorom również stanowią dla mnie doskonałe źródło wiedzy, ponieważ odnajduję w nich nieznane sobie fakty. Tę pasję dzielę ze swoją młodszą kuzynką, która również zainteresowana jest światem przyrody, chętnie o nim czyta i ,,Atlas oceanicznych przygód” pochłonęła w ekspresowym czasie. Oczywiście jej ocena pokrywa się z moją.

W oczy rzuca się bez wątpienia format (A3) tej książki, jest ona po prostu ogromna, a przez to również ciężka. To nie stanowi przeszkody, ponieważ treść jest zdecydowanie ważniejsza. Dzięki sporej wielkości, wnętrze tej pozycji jest bogate oraz przejrzyste. Gruba i sztywna okładka oraz strony wysokiej gramatury stanowią kolejny element wart podkreślenia. Jest to po prostu porządna książka, bez wątpienia nadaje się na prezent i będzie się podobać dzieciom, młodzieży, ale też rodzicom, co jest równie ważne.

Cała książka utrzymana jest w niebieskiej, zimnej kolorystyce. Barwy idealnie pasują do samej tematyki tej pozycji, ponieważ dotyczy ona głównie podmorskiego świata. Oczywiście we wnętrzu panuje swego rodzaju zróżnicowanie i oprócz różnych odcieni niebieskiego pojawiają się inne kolory, w końcu bohaterem nie jest tylko woda, ale również zwierzęta czy rośliny.

Podoba mi się umieszczona w środku mapa świata, na której umieszczone zostały zwierzęta typowe dla danego regionu. Takie obrazowe przedstawienie treści książki z pewnością jest ciekawe, ale ta forma pozwala również zapoznać się z mapą świata.

Całą książkę podzielono w logiczny sposób, czyli każdy rozdział został poświęcony innemu oceanowi. Opis jest ciekawy i zawiera wiele ważnych elementów typowych dla opisywanego oceanu, co oczywiście jest świetne. Autorka zwraca uwagę na wiele istotnych aspektów, zamieszcza informacje na temat zwierząt, roślin, a także przemyca sporo ciekawostek.

W treści pojawia się dużo map, całość jest opracowana w sposób mistrzowski. Ilustracje są dość realistyczne, na pewno szczegółowe i obrazują dokładnie to, co powinny. Całość przyciąga wzrok, strony są zapełnione grafikami, a treść wpleciono w różne miejsca, więc nie jest to monotonna pozycja. Dużo można się z niej dowiedzieć o zwierzętach oraz oceanicznym świecie. To na pewno książka atrakcyjna i to już od pierwszych stron. Sama okładka zachwyca, a ja osobiście również poznałam wiele ciekawych faktów.

Treść napisana jest prostym językiem, autorka opiera się na ciekawostkach i wyróżnia najważniejsze informacje. Podoba mi się to, że opisuje podwodne zwierzęta, które są doskonale znane, ale też te, o których nie mówi się zbyt wiele.

Podwodny świat jest doskonale opisany i autorka ukazuje jego wyjątkowość. To też powinno zachęcać do poznawania większej ilości szczegółów na ten temat i być może kiedyś ktoś z czytających zostanie specjalistą od oceanów lub ochrony podwodnego środowiska? Jest to książka wyjątkowa, ale też długa i obszerna tematycznie, więc nie da się jej poznać ,,na raz”. To nawet dobrze, bo warto poświęcić tej pozycji bardzo dużo uwagi i poznawać ją powoli, z dokładnością i skupieniem.

,,Atlas oceanicznych przygód” to doskonała książka, która przedstawia podwodny świat w sposób prosty, przystępny i na pewno ciekawy. Zaletami bez wątpienia są genialne ilustracje, ograniczona ilość tekstu oraz jego charakter dopasowany grupy docelowej, jaką jest młodzież. Sama sporo się dowiedziałam i mogę tę pozycję polecić każdemu – dorosłemu, młodemu czytelnikowi i wszystkim, którzy ochotę zdobyć tę książkę, chociażby na prezent.


Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się książką dziękuję Wydawnictwu Nasza KsięgarniaPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze: