‘‘Mój wyjątkowy tydzień z Tessą” – Anna Woltz

 

Ostatnio miałam już okazję poznać kilka książeczek, które od pierwszego wejrzenia przypominały mi moje dzieciństwo. Do dziś pamiętam nieliczne pozycje w mojej małej biblioteczce, okładki mam w pamięci i zawsze cieszę się, gdy widzę, że wydawnictwa decydują się na tak klimatyczne szaty graficzne. One nie są biedne, nieciekawe czy nudne, wręcz przeciwnie! Są tak samo atrakcyjne, jak nowoczesne grafii i również przyciągają wzrok.

Samuel samotnie spędza wiosenne ferie, ponieważ jego starszy brat łamie rękę, co sprawia, że ktoś musi jechać z nim do szpitala. W tym czasie matka ma atak migreny, więc chłopak musi samodzielnie znaleźć sobie jakieś zajęcie, co nie jest proste. Odsiecz przychodzi, gdy Tessa przedstawia mu swój plan, który zapewni im zajęcie na cały tydzień.

Wyżej wspomniałam już o swojej miłości do klimatycznych okładek, które przypominają moje dzieciństwo. Ta właśnie taka jest, sama ilustracja nie jest może nowoczesna, ale pasuje do treści, jej kolory są wakacyjne, przyjemne dla oka i zachęcające. W środku nie ma żadnych ilustracji, ale to nie sprawia problemu skoro pozycja ta skierowana jest do osób powyżej dziesięciu lat. Można skupić się na tekście i śledzić losy bohaterów.

Książeczka ta bez wątpienia jest idealną lekturą na wakacje i to bez wątpienia! Akcja toczy się w okresie wiosennych ferii, więc bohaterowie przeżywają całą masę przygód, które być może zachęcą młodych ludzi do wyjścia z domów. Już nie musze chyba pisać, że po półtora roku zdalnych lekcji należy dać odpocząć oczom oraz ciału i wyjść w końcu z domu, gdy oczywiście pogoda na to pozwala. Samo przeczytanie książki na ławce czy na kocu również jest formą oddechu od siedzenia przed ekranem.

Jest to książka napisana prosto, przystępnie i czyta się ją bardzo szybko i przyjem nie. To typowa powieść przygodowa, czyli dynamiczna i pełna akcji, którą uwielbia młodzież. Nawet ja chętnie poznałam historię Tessy oraz Samuela, ponieważ to był dla mnie świetną rozrywką na jeden wieczór. Fabuła została urozmaicona, dużo się w niej dzieje, ale każde wydarzenie zostało odpowiednio opisane i potraktowane w sposób odpowiedni, dzięki czemu czytelnik dostaje wszystkie niezbędne informacje. Pozycje dla dzieci z pewnością powinny być przyjemne i logiczne, aby nie zniechęciły do dalszego czytania, które już jest coraz mniej spotykane u młodych osób.

Sami bohaterowie bez wątpienia są ciekawi i wzbudzają sympatię. To bez wątpienia istotna zaleta, ponieważ są oni najważniejsi w tej książce. Oczywiście całość promuje wiele wartości, nie jest to fabuła szkodliwa i zachęcająca do niewłaściwych zachowań. Autorka zwraca uwagę na istotę przyjaźni, rodziny i radzenia sobie z samotnością. Treść momentami jest humorystyczna, trudne tematy przełamywane są lżejszymi wątkami i taka konstrukcja zdobyła moje uznanie.

,,Mój wyjątkowy tydzień z Tessą” to naprawdę świetna książeczka na wakacyjne popołudnie, więc naprawdę polecam! Fabuła jest ciekawa, intrygująca i na pewno wypełniona różnorodną akcją, więc całość nie nudzi, a wręcz przeciwnie. Klimat jest fenomenalny, autorka posługuje się ciekawym stylem i na pewno prostym językiem. Jeszcze raz polecam!


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Dwie SiostryPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz