‘’Projekt rośliny” – Weronika Muszkieta, Ola Sieńko

 

Tak naprawdę do pewnego czasu nie interesowałam się roślinami, nie potrafiłam z nimi postępować i generalnie oto nawet kaktusy udawało mi się ususzyć. W pewnym momencie jednak zmieniłam swoje podejście i regularnie w mojej kolekcji pojawia się coraz więcej zieleni. Jest ona odprężająca, z przyjemnością pielęgnuje coraz to nowe gatunki i zdaję sobie sprawę, że przede mną jeszcze wiele nauki. Powoli jednak dążę do doskonałości.

Z pewnością mogę pochwalić samą kwestię estetyczną tej pozycji. Dominują pastelowe kolory, pojawia się wiele zieleni, ale nie jest jej zbyt wiele, wszystko w granicach. Dobrym dodatkiem jest również biel i złoto, które wprowadzają urozmaicenie. Całość jest po prostu czysta, przejrzysta i bardzo przyjemna dla oka. Uwielbiam takie książki, bo nie czuć w nich zbędnego przepychu, a najważniejsza jest część zasadnicza.

Można powiedzieć, że w środku dominuje minimalizm. Wiadomo, że wnętrze musi zawierać sporo fotografii, ponieważ obrazują one poszczególne rośliny. Dzięki temu mogłam od razu zobaczyć, jak one wyglądają, co sprawiło, że zapadły mi one w pamięci. Warto dodać, że pozycja ta jest dość nowoczesna, ponieważ dotyczy roślin zielonych, które aktualnie bardzo często pojawiają się w domach, gdzie panują różne warunki. Moja babcia przeglądając tę pozycję szukała kwiatów kwitnących, które najczęściej pojawiają się na parapetach w okresie letnim i była trochę zawiedziona ich nieobecnością. Mi to oczywiście nie przeszkadzało, zdawałam sobie sprawę, jaka jest główna tematyka tej książki.

Ważną informacją jest to, że treść została sprawdzona przez specjalistę w konkretnej dziedzinie. To podnosi wiarygodność tej pozycji, a jej wnętrze jest dość szczegółowe, ponieważ autorki zaczynają od rzeczy podstawowych – podłoża, donic, wody czy oświetlenia. W prostych słowach wyjaśniają najważniejsze sprawy, wszystko jest jasne i na pewno pomocne dla początkującego roślinomaniaka.

Oczywiście po części związanej z podstawami, pojawiają się trochę bardziej szczegółowe informacje na różne tematy. Autorki opisały rośliny lubiące różne oświetlenie, więc to pozwala dobrać kwiaty do miejsc, które chcemy nimi ozdobić. Niektóre z nich lubią ciemności, inne wolą światło, ogólnie można na ten temat sporo przeczytać.

Autorki wybrały kilkanaście roślin i bardziej szczegółowo je opisały. Zawarły informacje o tym, gdzie powinno trzymać się konkretny gatunek, w jakiej temperaturze, jak podlewać i tak dalej. Można powiedzieć, że jest to taki poradnik pielęgnacyjny, który pozwoli na długie zachowanie żywotności i świetnego wyglądu kwiatów.

Dodatkiem ciekawym są fragmenty rozmów z różnymi osobami na temat roślin. Pojawia się także kilka propozycji kompozycji – jak dobierać donice lub inne dodatki, które z pewnością będą doskonale wyglądać. Osobiście mam zamiar zastosować pewne rozwiązania, bo kompletnie nie jestem mistrzem aranżacji i każde wskazówki są dla mnie cenne.

,,Projekt rośliny” to wspaniała książka dla początkowego miłośnika wszelkich roślin zielonych. Osobiście dowiedziałam się wielu ciekawych i na pewno pomocnych rzeczy, które pozwolą mi pielęgnować swoje okazy, a także odpowiednio dbać o nowe. Cieszę się, że taka książka powstała, ponieważ jest napisana prosto, zwięźle, autorki podzieliły ją na bloki tematyczne, więc wszystko jest przejrzyste. Dodatkowo jasna kolorystyka, piękne fotografie i opracowanie graficzne robi ogromną robotę, dzięki temu aż chce się sięgać po tę książkę, ponieważ bije od niej estetyka. Autorki na pewno mają ogromną wiedzę i po prostu ją przekazały w odpowiedni sposób. Polecam!


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu BuchmannPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz