‘’Przewodnik po fotografii współczesnej” – Jackie Higgins

 

Miłość do fotografii zrodziła się we mnie już w gimnazjum i dość długo doskonaliłam się w tym temacie, polegałam raczej na wiedzy internetowej, ponieważ to było moje hobby. Ostatnio jednak wypaliłam się i robienie zdjęć kompletnie nie przynosi mi przyjemności, nie chce mi się sięgać po aparat i kombinować z ustawieniami, testować różne opcje i tak dalej. Chciałabym powrócić do tej pasji, ponieważ przynosiła mi naprawdę satysfakcję i pozwalała się oderwać od rzeczywistości. Z tego powodu chciałbym poznać znacznie więcej książek dotyczących fotografii i powoli wracać do swojego hobby.

Książka ta nie jest suchym tekstem, ma swoją własną konstrukcję, więc na początku wyjaśniono, co oznaczają konkretne symbole. Oczywiście samo wykonanie tej pozycji jest doskonałe, ponieważ użyto kartek dość grubych i śliskich, a na nich zamieszczone ilustracje oraz fotografie wyglądają naprawdę dobrze i zachęcająco.

Rozdziały są tematyczne, więc w środku nie panuje chaos i istnieje chronologia, co mnie urzekło najbardziej. Autor odnosi się do różnych czasów, więc zaczyna od przeszłości, a kończy na teraźniejszości. Dzięki temu widać, jakie zmiany w fotografii zachodziły na przestrzeni lat. Pojawiają się również znane nazwiska, przeróżne opisy, wiele ciekawostek i rzeczywiście można wiele dowiedzieć się z tej książki. Właściwie to sama chętnie wróciłabym do takich dawnych technik, stylów, ponieważ to wszystko mnie bardzo fascynuje. Obecnie również widać inspirację przeszłością, wraca się do klimatyczności, tajemniczości i obrazowania emocji, nie tylko zainscenizowanych i idealnych scen.

Książka ta jest po prostu wypełniona fotografiami i to starannie dobranymi. Dla mnie to była uczta dla oczu, bo chociaż sama mam kryzys artystyczny, to nadal uwielbiam oglądać sztukę i inspirować się nią. Same opisy oczywiście są równie ważne, zostały napisane prostym językiem, są krótkie i zwięzłe, więc czyta się to wszystko naprawdę świetnie. Oczywiście poznawałam tę książkę dość długo, ponieważ wolałam skupić się na krótkich fragmentach niż czytać szybko i byle jak. Zaznaczyłam sobie najciekawsze fragmenty i mam nadzieję, że wkrótce do nich wrócę i postaram się uwolnić swoją artystyczną duszę.

Pozycja ta moim zdaniem naprawdę zachęca do eksperymentowania, przekraczania własnych granic i zrywania ze standardowym dla siebie stylem. Z pewnością nie jest to typowy poradnik, jakich jest wiele na rynku książki. Tutaj chodziło o dawanie rad, ale istotne również okazały się powroty do przeszłości, której pewnie większość z nas nie pamięta. Mam nadzieję, że inne osoby również tak odbiorą tę książkę i docenią jej prostą, ale urozmaiconą konstrukcję, która pokazuje wiele fascynujących rzeczy.

Warto również zaznaczyć, że każdy rozdział ma podobną konstrukcję. Autor odnosi się do różnych wątków tematycznych i za każdym razem pokazuje dorobek dziedziny, zaczynając oczywiście od przeszłości. Osobiście uwielbiam takie uporządkowanie, a dzięki temu mogę rzeczywiście wysoko ocenić tę pozycję.

,,Przewodnik po fotografii współczesnej” to idealna książka dla osób interesujących się fotografią – nie tylko tych, którzy rzeczywiście uwielbiają trzymać aparat w rękach. Całość jest świetnie opracowana graficznie, wszystko jest czytelne, chronologicznie ułożone i przyjemne dla oka. Ilość klimatycznych i ciekawych fotografii sprawia, że jest to tym bardziej fascynująca pozycja, która rzeczywiście zachęca do eksperymentowania i robienia nowych rzeczy. Na pewno będę wracać do tej książki, gdy już znajdę czas na powrót do swojej pasji!


Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu ArkadyPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz