‘’Muminki w dżungli. Szukaj i znajdź” – Paivi Arenius

 

Myślę, że większość osób zna Muminki, bo to dość wiekowe postacie. Osobiście mogę przyznać, że jako dziecko nie do końca za nimi przepadałam, raczej byłam w drużynie Smerfów i chyba nadal tak jest. Mimo wszystko po czasie doceniłam także Muminki, ponieważ kojarzą mi się z dzieciństwem, dzięki nim przeżywam sporo różnych emocji i widząc tych przyjaznych bohaterów od razu się uśmiecham.

Książka ta jest doskonale wykonana, jej zaletą bez wątpienia są grube, kartonowe strony formatu A4. Jest to spora pozycja, ale oczywiście stosunkowo krótka, w końcu to bajka dla dzieci. Jednak same kwestie techniczne są zadowalające, ponieważ książeczka ta bardzo długo zachowa dobry wygląd. Oczywiście współcześnie raczej każde wydawnictwo zwraca uwagę na takie kwestie, ale nie jest to tak naturalne, jak możne się wydawać.

Generalnie najbardziej podoba mi się to, że bohaterowie przypominają siebie. Patrząc na ilustracje odnoszę wrażenie, że nadal jestem dzieckiem i patrzę w porze dobranocki w telewizor. Grafik nie zastosował żadnych modyfikacji, nie ulepszał czegoś, co jest kultowe i po prostu dobre. Mi się podoba prostota, naturalność i brak takich nowoczesnych technik, które obecnie dominują wszędzie. Osobiście czuje niechęć względem nowych Smerfów i cieszę się, że Muminki nadal pozostają sobą!

W środku oczywiście pojawia się tekst tworzący historię. Jest on ograniczony, niewiele pojawia się wyjaśnienia, ale wydaje mi się, że to jest dobre. Tekst sam w sobie zajmuje mało miejsca, ale osobiście wolałabym, aby był większy. Domyślam się, że to głównie osoby dorosłe lub potrafiące płynnie czytać będą odpowiadać za prowadzenie młodego czytelnika i wyjaśnienie mu historyjki. Mimo wszystko, warto zwracać uwagę na możliwość zaznajamiania dzieci z literami, co na pewno jest istotne.

Ilustracje generalnie są bardzo kolorowe, szczegółowe i obrazują wydarzenia, które tworzą fabułę. Wraz z tekstem tworzą jedną, ciekawą i konkretną historię. Najważniejsze jest to, że w środku pojawia się fabuła, prosta i krótka, ale jednak sensowna. Ogólnie jestem pozytywnie zaskoczona i na pewno nie mogę powiedzieć o tej konstrukcji złego słowa.

Nie jest to zwyczajna pozycja, ponieważ na każdej stronie pojawia się legenda. Ona pokazuje, jakie elementy musi znaleźć czytelnik. Jest to bez wątpienia zabawa ciekawa, ale także rozwijająca – spostrzegawczość czy cierpliwość. Poziom trudności jest zróżnicowany, ponieważ trzeba odnaleźć dobrze widoczne elementy, a także te mniej widoczne. Dzięki temu całość nie jest nudna, ale też nie jest zbyt męcząca. Bez wątpienia to przyjemna rozrywka i to nie ulega wątpliwości.

 Książeczka ta jest na pewno ciekawa, sceny na stronach różnorodne, więc nie jest to monotonna pozycja. Motywem przewodnim jest dżungla, całość rzeczywiście jest utrzymana w takim klimacie, jest on rozweselający i przynoszący dużo radości, która jest istotna. Osobiście mocno przyłożyłam się do obserwacji wszystkich szczegółów i z pewnością warstwa graficzna jest na odpowiednim poziomie, osoba tworząca ilustracje miała na nie konkretny pomysł i stworzyła coś cudownego.

Oczywiście na samym końcu pojawia się strona z rozwiązaniem zagadek. To istotny dodatek, ponieważ w przypadku nie odnalezienia jakiegoś szczegółu, to z łatwością można uzyskać odpowiedź.

,,Muminki w dżungli” to książeczka warta uwagi i z pewnością zadowoli fanów tych bohaterów. Zawiera ona wszystko, co istotne – piękne ilustracje, krótki tekst, który uzupełnia przekaz, a także pojawia się możliwość rozwijającej zabawy. Po prostu polecam!


Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z książeczką dziękuję EgmontPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz