„Psy i my" - Alexandra Horowitz

Alexandra Horowitz w swojej najnowszej książce skupia się na niezwykłej relacji, jaka wiąże człowieka z psem. Jednak nie zawsze ten kontakt wypada dobrze. My, jako ludzie i osoby dominujące nad zwierzętami, nie jesteśmy idealni i popełniamy szeregi błędów, które doprowadzają do przykrych skutków. Psy nas zmieniają, stajemy się innymi ludźmi, ale czy zasłużyliśmy na to oddanie i miłość, którą darzą nas nasze zwierzaki domowe?

Już same rozdziały przykuwają uwagę i zachęcają do zagłębiania wiedzy spod pióra badaczki. Autorka skupia się na więzi, rasie, seksie, psim ogonie, a także tym, czy nasz pies w ogóle nas kocha. Okazuje się, że pieskie życie jest pełne różnych emocji. W książce poruszono naprawdę wiele zagadnień. Wiedza w niej zawarta przyda się każdemu, kto posiada zwierzaka, a szczególnie tego, o którym jest ten poradnik. 

Jako właścicielka czworonoga dowiedziałam się wielu ciekawych faktów z jego życia. Niektóre rzeczy tylko przyswoiłam bądź sobie przypomniałam. Tak czy inaczej - pada wiele mądrych zwrotów, których nie omieszkałam nie zaznaczyć. Teraz pozostaną ze mną za zawsze i będę mogła do nich w każdej chwili wrócić. 

Jednak poza wieloma niezaprzeczalnymi zaletami, książka ta niepozbawiona jest wad. Ilość tekstu przytłacza i nie zachęca do długiego przesiadywanie przy lekturze. Autorka odwołuje się do licznych badań, lecz jedynie do nich się odwołuje i pozostawia w przypisach. Nawet wykresy lub słupki byłyby lepsze. Od razu robi się przejrzyściej i bardziej intrygująco. Zamiast tego mamy ponad 500 przypisów, które trzeba nieustannie sprawdzać, by wiedzieć, skąd badaczka zaczerpnęła informacji. To przytłacza i lekko zniechęca. Pomimo tego jednak nie brak w książce rzetelnej wiedzy, lecz niestety jest ona ciężko przyswajalna przez sposób zaprezentowanej treści. Niekiedy bywa też nudno, ale na szczęście rzadko są takie momenty.

Nie jest to książka idealna, ale ważna i potrzebna. Spośród wielu poradników o psach, jakie przeczytałam, ten jest jednym z lepszych. Warto po niego sięgnąć, by dowiedzieć się wielu pasjonujących rzeczy z pieskiego świata. Pamiętajmy, to my jesteśmy za nich odpowiedzialni!


Ocena: 8/10

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - Czarna Owca

Paulina


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: