„Samotna" - Lisa Gardner

Czasem jedna decyzja przesądza o naszym życiu, dlatego tak trudno ją podjąć. Kierujemy się dobrem dla siebie i innych, jednak nie zawsze efekt jest zadowalający. Mimo wszystko trzeba zaryzykować, by móc się dowiedzieć czy postąpiliśmy słusznie. Gdy tego nie zrobimy, będziemy prawdopodobnie żałować i całe życie zastanawiać się „co by było, gdyby". Istnieje również przekonanie, że bez ryzyka nie ma zabawy. Przekonał się o tym bohater kolejnej powieści Lisy Gardner - Bobby Doge, którego czyn był nieodwracalny i rozpędził spiralę przerażających wydarzeń. Jego ryzykowny akt z całą pewnością nie przysporzył mu żadnej radości.

Bobby z zawodu jest policjantem i snajperem. Łatwo więc się domyślić, że jego decyzja była powiązana z pracą. Mogłoby się wydawać - dzień jak co dzień. Wezwanie, ustawienie się na pozycji, obserwacja i... strzał. Nie spodziewał się, że na tamtej służbie będzie musiał kogoś zabić. Był do tego przeszkolony, wiedział, co robić, a jednak przeżył to bardzo źle. Zostały wykonane odpowiednie procedury jak przy każdej podobnej sprawie, lecz tym razem wszystko było bardziej skomplikowane. Zastrzelił wpływową osobę. W dodatku istnieje cień szansy, że niesłusznie. Jak pogodzić się z tym faktem? Co zrobić, gdy to jedno wydarzenie wpływa na całe jego życie? Zarówno on, jak i ofiara, którą ocalił, zostają oskarżeni. 

To kolejna książka Gardner, która trzyma w wielkim napięciu. Wybór bohatera był jedynie zalążkiem góry problemów. Na jednym zabójstwie się nie kończy. Jest ktoś, kto z zimną krwią i okrucieństwem zabija dla własnych celów. I wciąż pozostaje na wolności. Rozpoczyna się walka o swoje prawa, wolność i prawdę. Najgorzej jest walczyć w pojedynkę, gdy wszyscy dookoła są przeciw tobie. 

Zaskakuje mnie wiedza autorki, która z precyzją i szczegółowością opisuje wydarzenia. Praca snajpera została z drobiazgowością opisana, co było niezmiernie ciekawe. Ponadto Gardner stosuje wysublimowane środki stylistyczne i elementy psychologii. Wplata w dialogi aforyzmy, powiedzenia i nawiązuje do społecznych problemów. To drobiazgi, lecz dzięki nim historia staje się bardziej intrygująca i wciągająca.

Jak napisał Harlan Coban - „Zatrzymanie akcji serca gwarantowane!"

Ocena: 9/10

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu - Albatros

Paulina M    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze: