‘’Ty będziesz następna” – Jennifer Hillier

 

Wydaje mi się, że przysłowie ,,Kłamstwo ma krótkie nogi” jest wyjątkowo prawdziwe i absolutnie zawsze się sprawdza. Czasem może minąć wiele lat aż pewne sprawy zostaną wyjaśnione. Mimo wszystko, im dłużej się zwleka z wyznaniem prawdy, tym gorsza jest reakcja społeczeństwa. Odkupienie win w razie mocnego przewinienia sprawia, że bardzo szybko można odzyskać równowagę i akceptację otoczenia. Kłamstwo ma również negatywny wpływ samopoczucie i może spowodować naprawdę opłakane skutki psychiczne.

Angela została zamordowana jako nastolatka, ale jej szczątki zostały znalezione wiele lat później. Śledztwo prowadzone przez Kaisera wykazuje, że za śmierć jego przyjaciółki odpowiada Calvin oraz Geo – dziewczyna, w której kochał się w przeszłości. Oboje zostają skazani, ale Calvin postrzegany jest jako seryjny zabójca, po jego ucieczce z zakładu karnego policja odnajduje kolejne zamordowane. Geo wiele wycierpiała, ponieważ w wieku szesnastu lat związała się ze starszym Calvinem, a ich związek był burzliwy i oparty na dominacji, przemocy fizycznej oraz psychicznej. Kobieta chce nienawidzić swojego oprawcę z przeszłości, ale nie jest jej łatwo walczyć z uczuciem, które odżywa. Czy policja odnajdzie Calvina zanim popełni kolejne brutalne morderstwo? A co jeśli Geo skrywa tajemnice, o których nadal nikt nie wie?

Zaintrygował mnie już początek tej książki, ponieważ autorka od razu przeszła do konkretów. Opisuje ona Geo tak, aby budziła współczucie w czytelniku i sama wiele razy się złapałam się na tym, że ubolewam nad jej losem. To dorosła kobita, która została skrzywdzona w przeszłości, ale dorosłe życie potrafiła sobie ułożyć, miała plany na przyszłość, chciała wyjść za mąż i to zostało w jednej chwili zniszczone. Wtedy moje współczucie jeszcze bardziej wzrosło.

Autorka skonstruowała tę książkę w ciekawy sposób, dzięki któremu czytelnik może śledzić losy bohaterów w pewnej chronologii. Na początku pojawiają się informacje o procesie, później jest okres więzienia, ale też pojawienia się kolejnych ciał. Na samym końcu najszerzej została rozpisana rzeczywistość, w której Geo jest już wolnym człowiekiem. Dzięki temu jest to powieść dynamiczna, ale też urozmaicona. Osobiście nie nudziłam się ani trochę, autorka nie rozwlekała niepotrzebnie wątków, które nie miały większego znaczenia.

Ta urozmaicona forma, która polega na etapowym opisywaniu losów bohaterów, jest bez wątpienia ciekawa. Jednak jeszcze jednym dodatkiem były retrospekcje pojawiające się od czasu do czasu w kluczowych momentach. Dotyczyły one czasów, gdy bohaterowie byli trójką przyjaciół w okresie nastoletnim. Wyjaśnione zostało, jak się poznali i jak doszło do tego, że Angela została zamordowana.

Fabuła bez wątpienia jest doskonała i to naprawdę mocna książka. Autorka dość szczegółowo opisywała masakryczne zbrodnie i wygląd ciał po odnalezieniu przez policję. Oczywiście czytałam bardziej straszne powieści, ale w tej również wieje lekko grozą. Z pewnością jest ona ciekawa, wzbudza przeróżne emocje – od obrzydzenia do współczucia.

,,Ty będziesz następna” to naprawdę dobra powieść i z pewnością mogę ją polecić wszystkim, którzy jeszcze się wahają. Fabuła jest ciekawa, intrygująca, momentami straszna, ale też wciąga. Bohaterowie są doskonale wykreowani, autorka buduje napięcie, utrzymuje czytelnika w niepewności i na końcu odwraca wszystkie karty. Cieszę się, że w momencie, gdy już myślałam, że nic mnie nie zaskoczy, to pojawił się jeszcze jeden zaskakujący wątek. To sprawiło, że byłam w szoku i właśnie takie powieści lubię – do samego końca nieprzewidywalne!


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu MuzaPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz