‘’Arystoteles. Głód wiedzy” – Jordi Bayarri, Dani Seijas

 

Osobiście lubię poznawać biografie osób, które rzeczywiście miały ogromny wpływ na rozwój nauki i kultury. Właściwie to cieszę się, że najmłodsi również mają okazję zaznajomić się z takimi postaciami dzięki ciekawym książeczkom, często ilustrowanym i urozmaiconym za pomocą elementów graficznych. Wiadomo, że informacje są w takich pozycjach raczej wybiórcze, ale pozwalają na poznanie osiągnięć danej osoby, a to już jest bardzo ważne i pouczające.

Już od jakiegoś czasu mam styczność z serią tych komiksów, kolejne czekają na zrecenzowanie i mam nadzieję, że pojawi się ich jeszcze więcej. To już nie chodzi o to, że mi – dorosłej kobiecie – podobają się te pozycje. Wszystkie otrzymała moja nastoletnia kuzynka i bardzo je zachwala! To chyba jest najlepszą recenzją.

Książeczka ta jest mała, ma dość niestandardowy format, ale mi on odpowiada. Jest to po prostu produkt lekki, poręczny i przypomina trochę notatnik, który akurat użytkuję. Taka niewielka objętość być może będzie zachęcająca, bo współczesna młodzież raczej woli krótkie książki, więc takie powinny się najczęściej pojawiać.

Kolejną zaletą jest forma komiksu, ponieważ to pożądana forma i przynajmniej po swojej kuzynce wiem, że takie książeczki lubi zdecydowanie najbardziej. Sama dopiero ostatnio przekonałam się do form graficznych, w dzieciństwie ich wręcz nienawidziłam. Być może nie trafiłam na nic ciekawego albo wtedy komiksy nie trzymały współczesnego poziomu. Trudno mi określić powód swojej niechęci.

Książka ta jest doskonale zilustrowana, podobają mi się ciepłe barwy, które zdecydowanie dominują. Taki dobór kolorystyczny na pewno pasuje do przedstawianej historii i jednocześnie przyciąga wzrok, zachęca do czytania. Grafiki są szczegółowe, dokładne i typowo komiksowe, co z pewnością mi się spodobało. Doskonale pokazują wydarzenia, o których mówi tekst, na twarzach bohaterów widać emocje, więc można interpretować uczucia.

Historia Arystotelesa została pokazana i opisana w ciekawy sposób. Młody czytelnik po lekturze na pewno nauczy się czegoś o jej bohaterze i zapadnie mu w pamięci trochę informacji. Arystoteles jest kimś ważnym dla ludzkości, do dziś uczy się o nim w szkole, więc taki komiks to bardziej przystępna i lekka forma przekazu niż podręczniki.

Jest to dość krótka książeczka, więc na pewno nie dało się w niej zawszeć wszystkich informacji o Arystotelesie. Duet autorski postawił na określenie najważniejszych wątków i właśnie je ujął w tym komiksie. Nie ma w nim niepotrzebnego natłoku wiadomości, wyodrębniono zdecydowanie najlepsze i ogólne informacje. Dzięki temu po lekturze czytelnik ma w głowie to, kim był Arystoteles. 

Na samym końcu pojawiają się krótkie biografie najważniejszych osób z życia Arystotelesa. Wszystkie występują w tym komiksie, ale w zasadniczej treści trudno byłoby zawrzeć ich życiorysy. Dlatego cieszę się, że na końcu znalazło się trochę miejsca na napisanie kilka zdań określających rolę konkretnych osób w życiu Arystotelesa. Ciekawym dodatkiem jest również spis dat, ponieważ pozwolą one na usystematyzowanie wiedzy i zrozumienie o jak odległej przeszłości jest mowa.

,,Arystoteles. Głód wiedzy” to komiks, który ogólnie opowiada o Arystotelesie, kim był, co osiągnął i co zrobił dla ludzi. Samo wykonanie graficzne przyciąga uwagę i doskonale dopełnia tekst pojawiający się w dymkach. Nie jest to długa pozycja, ale zaskakująco dużo można się z niej dowiedzieć, więc to jest chyba jedną z największych zalet. Całość została przemyślana i świetnie skonstruowana.


Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z komiksem dziękuję EgmontPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz