"Mary Poppins" - P. L. Travers

Któż nie zna apodyktycznej i zarozumiałej niani Poppins, stworzonej przez utalentowaną pisarkę Pamelę Lyndon Travers? Autorka napisała aż osiem powieści z tą bohaterką w roli głównej, jednak już od pierwszej części jej książki zyskały dużą popularność. Chyba każdy w dzieciństwie je czytał, a przynajmniej kojarzył tę postać. W 2018 roku wyemitowano nawet film o tym samym tytule, który także cieszył się dużym uznaniem. Czy faktycznie opowieść o słynnej Mary Poppins jest taka ciekawa i zasługuje na uwagę czytelnika?

Przyznam szczerze, że należę do tego grona osób, które nie czytało nigdy tej powieści, lecz znało ją z zasłyszenia. Mimo wszystko zawsze pragnęłam przenieść się do tego świata i wraz z Mary przyfrunąć na Czereśniową 17. Nie jestem już dzieckiem, aczkolwiek na bajki nigdy nie jest za późno! Dzięki wznowionej wersji przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia mogłam spełnić swoje dziecięce pragnienie. Tak oto zapoznałam się z przygodami nietypowej niani i kilkorga dzieci, którymi się opiekowała aż do odejścia. Nie mam żadnych zastrzeżeń do tłumaczenia Marcina Mortki, gdyż jest przejrzyste, czytelne, a słownictwo dobrze dobrane. Co więcej! Pozostawiono w nowej odsłonie książki oryginalne ilustracje Mary Shepard — córki słynnego twórcy wizerunku Kubusia Puchatka. Jej rysunki są urocze i doskonale obrazują świat fabularny. Okładka również przykuwa uwagę swoją prostotą i elegancją, a twarda oprawa nadaje dodatkowego wdzięku i klasyki tej książce.

Może teraz nieco o fabule. Historie zawarte w powieści są zabawne i z morałem. Niania Poppins bywa arogancka oraz trzyma dyscyplinę nad podopiecznymi. Mimo wszystko wprowadza ich do swojego magicznego i zwariowanego świata, twierdząc ostatecznie, że nic nie miało miejsca. To jej gra, w którą chętnie bawią się dzieci, wiedząc, że w głębi duszy niania chce ich dobra i czuje do nich sympatię. Każdy rozdział to inna opowieść z życia mieszkańców ulicy Czereśniowej 17. Bohaterowie wyruszają na wycieczki pełne przygód bądź spędzają czas w domu, w którym również potrafią dziać się niesłychane rzeczy! Nawet podczas spaceru lub wyjścia po zakupy Poppins uczy dzieci prawdziwego życia.

Momentami zachowanie niani bywa absurdalne i nieznośne, ale z czasem czytelnik rozumie jej temperament. Bohaterka ma w sobie nieco uroku i przyciąga niczym magnes. Sprawia to, że chce się poznawać coraz więcej przygód z nią w roli głównej. Nic więc dziwnego, iż powstało aż osiem części, a Wydawnictwo zapowiedziało wydanie kolejnej w swojej odsłonie. Można mieć nadzieję na całą serię! Polecam każdemu, bez względu na wiek. Miłej zabawy!


Ocena: 10/10

Egzemplarz od Wydawnictwa Nasza Księgarnia

Paulina


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz