‘’Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” – Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian

 

Wszystko, co związane z ekologią bez wątpienia jest ważne i dzieci powinny mieć wiedzę na ten temat. Budowanie pewnych przyzwyczajeń od najmłodszych lat z pewnością będzie owocować w przyszłości. Sama odczuwam to, że muszę przestawić się na inne działania i ciężko jest wykorzenić  coś, co robiło się przez większość życia. Segregowanie śmieci, zwłaszcza na wsiach, było raczej czymś niepraktykowanym i aż wstyd mi, gdy przypominam sobie te stosy palonych śmieci. Na szczęście takie rzeczy już się nie dzieją, przynajmniej w moim najbliższym otoczeniu!

Tematyka książki ,,Ocieplenie klimatu” na pewno jest ważna. Nie mogę powiedzieć, że to pozycja ucząca typowo dobrych nawyków ekologicznych, ale jest znacznie szersza i głębsza. To pozwala mi napisać, że jednak lepiej zaoferować ją młodzieży, która ma już jakieś pojęcie o pewnych procesach wyniszczających planetę. Ta pozycja na pewno będzie stanowiła dobre wprowadzenie do tematu ocieplenia klimatu, może też ona uzupełniać lub systematyzować wiedzę.

Książeczka ta ma twardą oprawę i grube strony, więc jest naprawdę porządna, idealnie skonstruowana do wielokrotnego przeglądania i intensywnego eksploatowania. Grafika na okładce jest naprawdę ciekawa, przyciąga wzrok i bez wątpienia zachęca do sięgnięcia po tę pozycję. Jej klimatyczność jest dla mnie naprawdę istotna, ponieważ barwy i same rysunki idealnie pasują do treści i w pewnym sensie ją odzwierciedlają.

Na stronach nie ma zbyt wiele tekstu, jest on w różnych miejscach, czasem dialogi między bohaterami występują w postaci dymków.  Urozmaicona forma sprawia, że całość nie jest monotonna, ilość tekstu ,,nie zabija” i nie zniechęca, a to już duża zaleta. Same ilustracje nie są w stanie przekonać do książki. Je można przejrzeć bez czytania i  generalnie niewiele z nich wynieść. Są one szczegółowe, niektóre schematyczne, ale do pełnego zrozumienia trzeba jednak zapoznać się z tekstem, który wiele wyjaśnia i uzupełnia.

W książce tej pojawiają się najważniejsze informacje na temat ocieplenia klimatu. Całość została napisana prostym i przystępnym językiem. Autorzy skupili się na podstawach, więc nie jest to obszerny ,,podręcznik”, ale po prostu ciekawa i uświadamiająca książka. Tego właśnie od niej oczekiwałam – połączenia tekstu oraz schematów, które objaśnią wszelkie procesy.

Same ilustracje są bardzo proste, trochę nie w moim stylu, wolę lekko bardziej realistyczne ujmowanie. Tutaj jest sporo przekazu za pomocą karykaturalnego obrazowania danych elementów, które akurat są opisywane. Jednak użyte barwy są przyjemne dla oka, na pewno kolorystyka tworzy klimat, powiedziałabym, że taki odrobinę mroczny. Według mnie to idealnie pasuje do tej pozycji, ponieważ nie opowiada ona o niczym pozytywnym, wręcz przeciwnie.

Takimi najważniejszymi rzeczami, które zostały wyjaśnione to chociażby przyrządy do badania klimatu i pogody, rola słońca, omówione zostały wszystkie klimaty, pory roku, pojawiają się także informację o elektrowniach, roli śmieci czy prądu. Kwestie te są proste, ale najbardziej rzeczywiste i tak naprawdę otaczające nas.

Ważnym blokiem tematycznym jest oczywiście ten związany z opisem skutków ocieplenia klimatu. To uświadamia, że to całe ekologiczne działanie ma sens i zapobiega określonym tragediom. Autorzy stworzyli swego rodzaju małą skarbnicę wiedzy podstawowej na temat różnych aspektów ocieplenia klimatu. Z pewnością mogę polecić tę książkę, ponieważ jest prosta w odbiorze, a poprzez opracowanie graficzne również ciekawa.


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu BabarybaPatrycja

 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz