"Mr. Jack" - Bruno Cathala i Ludovic Maublanc

Gry planszowe rozwijają kreatywność i są doskonałym źródłem radości. Najczęściej są konstruowane w taki sposób, aby zaangażować jak największą ilość osób. Istnieją jednak też gry przeznaczone tylko dla dwóch przeciwników. Przykładem jest planszowa gra "Mr. Jack", która bazuje na historii najbardziej tajemniczego zbrodniarza stuleci — Kuby Rozpruwacza. Jedna osoba wciela się w złoczyńcę, a druga w detektywa. Kto wygra? Wszystko zależy od śledztwa i jak zostanie poprowadzone!

Jak dokładnie wygląda rozgrywka? Osoba przyjmująca rolę Kuby Rozpruwacza jest tajemnicza. Jej zadaniem jest jak najdłuższe ukrywanie się i ucieczka z East Endu. Natomiast śledczy, przedstawiciel Scotland Yardu, nie może do tego doprowadzić. Pionki, którymi przemieszczają się gracze po planszy, są wskazówkami. Ich położenie daje informacje o podejrzanym, więc przeciwnicy muszą na siebie uważać, rozmyślnie rozstawiać pionki i nie dać się złapać czy wpuścić w maliny!

"Mr. Jack" to ciekawie rozplanowana gra z intrygującą fabułą. Nic więc dziwnego, że zdobyła tyle nagród, w tym International Gamers Award 2007. To niesamowite wyróżnienie i świadczy o fenomenie tej gry. Jedyną trudność, jaką sprawia, to początkowe wdrożenie się w zasady. Trzeba kilkukrotnie przeczytać instrukcję, choć i tak najwięcej można nauczyć się podczas samej rozgrywki. Dopiero po kilku rundach gracze wczuwają się w klimat i rozumieją jej przebieg. To zajmuje sporo czasu, ale kiedy wszystko już jest wyjaśnione i staje się prostsze, przyjemniej się gra. Wystarczy być cierpliwym i dokładnie się przygotować. 

Grafika gry jest fantastyczna. Nie tylko przemyślana plansza, barwnie skonstruowane postacie i dodatki, ale też ilustracja okładkowa. Pozwala wczuć się w atmosferę lat 80. XIX wieku. To w końcu gra detektywistyczna, więc wskazane jest wytworzenie lekko mrocznego i tajemniczego klimatu. Bez niego trudno o satysfakcję z gry. 

To idealna gra dla osób, które uwielbiają analityczne myślenie i potrafią działać pod presją czasu. Gracze muszą tak manewrować pionkami po planszy, aby wygrać, a oboje chcą ten cel osiągnąć! Walka jest zacięta, dlatego przydadzą się pewne logistyczne umiejętności. To pobudza też umysł do działania i kreatywności. Doskonała zabawa i miło spędzony czas w jesienne wieczory — gwarantowane!

Ocena: 9/10

Za grę dziękuję — Rebel


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz