‘’Oczy Adrianny” – Danka Braun

 

Powieści Danki Braun czytam już od kilku lat i zawsze czekam na jakieś nowości. Uwielbiam połączenie powieści obyczajowej z kryminałem, które przeważnie króluje w jej książkach. Jest ona absolutnie mistrzynią w łączeniu tych dwóch gatunków i jeszcze żadna jej książka mnie nie rozczarowała. Cieszę się, że Danka Braun jest autorką, która wydaje sporo i bardzo regularnie, bo nie męczę się w oczekiwaniu na kolejne powieści!

Karolina i Adrianna są siostrami, ale każda z nich jest inna – pierwsza nie odnosi spektakularnych sukcesów, a druga ma ambicje, aby w przyszłości pójść na medycynę. Ich kłótnie stają się coraz silniejsze, gdy Ada zaczyna się spotykać z Mateuszem – chłopakiem, który od dawna podoba się Karolinie. Młoda kobieta jest piękna, ale też wydaje się idealną kandydatką, aby stać się częścią zamożnej rodziny swojego wybranka. Do ślubu jednak nie dochodzi, ponieważ w wyniku wypadku samochodowego Adrianna traci wzrok, co sprawia, że nie może dalej być stomatologiem. Mateusz pod wpływem matki, która nie chce zaakceptować niepełnosprawności przyszłej synowej, kończy związek z Adą.

Książka zaczyna się od prologu, który zapowiada naprawdę ciekawy wątek kryminalny. Autorka już od pierwszych stron mnie zaintrygowała, ponieważ zdradziła mały fragment tego, co będzie miało miejsce w pewnym momencie tej powieści. Później jednak przeszła ona do bardziej ,,przyziemnych” spraw, które można przypisać do gatunku powieści obyczajowej.

Rozdziały są skonstruowane tak, aby poznać historię Adrianny oraz Karoliny od samego początku. Siostry opowiadają o sobie i właśnie tutaj doskonale widać, jak bardzo są różne. Jedna z nich jest piekielnie zazdrosna i moim zdaniem ma tysiące kompleksów, które miały mocny wpływ na jej dalsze życie. Natomiast druga jest kochana, każdego chce uszczęśliwić i dopasować się do rodziny przyszłego męża. W tym wszystkim jest bardzo uległa, ponieważ przyszła teściowa w pewnym sensie steruje jej wyborami. Te wyraźne kontrasty między bohaterkami sprawiły, że powieść ta ma charakter, nie jest mdła i po prostu wciąga, ponieważ ciężko było mi przewidzieć, co postanowi uczynić Karolina w konkretnych sytuacjach.

Powieść podzielona jest na dwie części, w jednej poznajemy właśnie historię bohaterów, nie tylko Ady oraz Karoliny. Pojawia się jeszcze jedna postać, ale to już w momencie, gdy Adrianna jest dorosła, samodzielna i pogodzona ze swoją ślepotą. Ma on dość mocny wpływ na fabułę, ale jest również kimś, kogo można było już po części poznać w serii o Mirku Filerze. Książka ta nie wchodzi w ten cykl, właściwie to nie trzeba znać losów tych bohaterów, ponieważ stanowią oni rolę drugoplanową i wszystkie niezbędne informacje autorka zamieszcza ponownie.

Świetnie zostało opisane życie osoby niewidomej, która w pewnym sensie doceniła siebie właśnie po tym, jak straciła wzrok. Odniosłam wrażenie, że jako dorosła kobieta pozwoliła sobie spełnianie marzeń, działała i zmierzała do tego, aby żyć samodzielnie, co na pewno charakteryzuje większość osób znajdujących się w takiej sytuacji. Oczywiście wątek kryminalny również jest doskonały, ale bez wątpienia znajduje się na drugim planie, w przypadku tej powieści to jednak klimat obyczajowy jest znacznie bardziej dominujący.

,,Oczy Adrianny” to kolejna świetna książka Danki Braun. Cieszę się, że miałam okazję ją przeczytać i z radością stwierdzam, iż autorka nadal potrafi mnie zachwycić, zaciekawić i oczywiście zaskoczyć. Wydaje mi się, że powieść ta jest bardzo wyjątkowa, chociażby z tego powodu, że bardzo dokładnie zostało w niej opisane życie osoby, która w dorosłości straciła wzrok. Bez wątpienia polecam, bo jest to pozycja warta uwagi!


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu ProzamiPatrycja

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Książka wygląda na interesującą :) Warto zwrócić uwagę na "Inkwizycję symetrii istnienia". To intrygujące połączenie wątków politycznych z elementami piekła i nieba, które ukazuje podróż głównego bohatera do życia w zgodzie z sobą samym. Skłania do myślenia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam, ale wydaje mi się, że po nią sięgnę:) Polecam zainwestować w porządny czytnik, ja korzystam i sobie chwalę https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/jaki-czytnik-ebook-black-friday, jest to na pewno kwestia przyzwyczajenia.

    OdpowiedzUsuń