"Tajemniczy ogród" - James i Clarissa A. Wilson

Myślałam, że w świecie gier niewiele mnie już zaskoczy. Lubię spędzać czas z bliskimi przy  klasycznych planszówkach lub karciankach, czyli przy czymś znanym i sprawdzonym. Jednak miałam ostatnio możliwość przetestować grę nietypową, składającą się z różnych elementów. Nie tylko kart. "Tajemniczy ogród mnie zaskoczył, szczególnie gabarytami i nieprzeciętną fabułą.

Na początku trzeba było złożyć plansze z wynikami i poskładać elementy budynków dekoracyjnych. Potrzeba na to dłuższej chwili, ale jeśli ktoś lubi konstruować, to z pewnością miło spędzi przy tym czas. Ścianek do złożenia jest całkiem sporo, więc jest czym się zajmować. Kiedy wszystkie elementy są już gotowe, należy zapoznać się z instrukcją. Uważam, że twórcy wykonali przy tym solidną pracę, ponieważ można znaleźć w poradniku odpowiedzi na wszystkie pytania. Poza tym wariantów gry też jest dużo. Nie ma też przymusu, aby znaleźć sobie towarzysza do grania, gdyż jest opcja 1-osobowej rozgrywki. Początkowo zasady mogą wydawać się trudne i w zasadzie to prawda. Pierwsza rozgrywka odbywa się dość żmudnie i niepewnie. Gracza muszą powoli wczuwać się w fabułę, która ostatecznie wydaje się niezmiernie intrygująca i nieszablonowa. Kiedy wszystko staje się jasne, gra nabiera tempa i można wdrożyć analityczne myślenie, które bez wątpienia tutaj się przydaje. Żeby nie było nudno — twórcy stworzyli nawet dodatek "Przyjaciele i Budynki dekoracyjne", również znajdujący się w opakowaniu. Nie można przy tej grze się nudzić.

Na wielki aplauz zasługuje szata graficzna. Już samo pudełko przyciąga wzrok i zachęca. Osoby lubiące kolory i wiosnę z pewnością poczują niezapomniany klimat. Czaru dodają budynki, które na wstępie trzeba samemu złożyć. Zostały świetnie zaprojektowane, dzięki czemu nie występują żadne problemy w składaniu, a ich wygląd ciekawi i zaskakuje. Widać, że materiały, z których wykonano wszystkie elementy, nawet instrukcje, nie są zwykłymi i tanimi tworzywami. To gra wysokiej klasy, pieczołowicie stworzona i zaplanowana. Wszystko tutaj ma swój początek i koniec, nie ma żadnych niedociągnięć. 

Najtrudniejszy jest wstęp. Trzeba poświęcić sporo czasu, aby się wdrożyć, a nie każdy jest na tyle cierpliwy. Czas rozgrywki zależy od graczy i ich liczby, waha się więc między 30 min, a nawet godziną lub więcej. To gra zdecydowanie dla osób lubiących strategie, ładne elementy i nietypowe fabuły. Tutaj wszystko jest nowatorskie i oryginalne. 

Ocena: 9/10

Za grę dziękuję wydawnictwu — Rebel    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz