czwartek, 22 marca 2018

‘’Chłopak, który bał się być sam” – Marieke Nijkamp


Każdy w inny sposób reaguje na śmierć i porażki. W obliczu problemów, ważne jest wsparcie najbliższych osób, ale co zrobić, gdy ktoś po prostu z każdym dniem oddala się i spada w mroczną otchłań? Ludzie są z natury podatni na wpływy z zewnątrz, ale też jesteśmy słabi i w pewnym momencie po prostu czujemy się przytłoczeni oraz niepotrzebni.

W małym liceum uczniowie zebrali się w auli, aby wysłuchać przemówienia z okazji nowego semestru. Wszystko jest z pozoru normalne, a wszyscy tylko czekają aż będą mogli opuścić pomieszczenie. Jednak nikt nie spodziewa się, że najbliższa godzina zmieni ich życie i już nigdy nie zapomną wydarzeń, które ich spotkały. Gdy będą chcieli opuścić aule i udać się na zajęcia, okaże się, że drzwi są zamknięte. Tym razem na scenie pojawi się Tyler, którego niektórzy mieli okazję poznać wcześniej. Co się wydarzy w szkole? I dlaczego doszło do tak strasznego incydentu? To pytanie zadawali sobie wszyscy, którzy znaleźli się w epicentrum tego dramatu.

środa, 21 marca 2018

‘’W twojej książce jest potwór” – Tom Fletcher, Greg Abbott (ilustracje)

Źródło

Książki dla dzieci stały się dla mnie ostatnio bardzo ważnymi lekturami. Sięgam po różne pozycje – dla trochę starszych i dla trochę młodszych. Jednak przeważnie każda z nich ma w sobie elementy, które mnie zachwycają. Czasem jest to treść, czasem ilustracje, a czasem obie te rzeczy. Uważam, że dzieci od najmłodszych lat powinny oswajać się z książkami. Czytanie rozwiązuje wiele problemów, uczy poprzez zabawę i pomaga wypełnić wolny czas.

,,W twojej książce jest potwór” to pozycja skierowana do najmłodszych osób. Skupia się ona na rozwiązaniu wielkiego problemu… W naszej książce zalągł się potwór, który psoci i nie chce uciec! A Ty, czytelniku, musisz się go pozbyć, zanim narobi rabanu.

Książka jest solidnie wykonana, ma grubą okładkę oraz kartki we wnętrzu mają większą gramaturę niż standardowa. Całość jest solidnie połączona, co zapobiega wypadaniu stron. Te kwestie są istotne, ponieważ książki dla dzieci często bywają narażone na dość drastyczne traktowanie. Ta powinna znieść wielokrotne użytkowanie. Format jest niestandardowy, ale jest to stosunkowo duża książeczka.

wtorek, 20 marca 2018

‘’Chwała bohaterom” – Jason Hall


Traumatyczne przeżycia zawsze wpływają na nasze dalsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Nawet najmocniejsi psychicznie ludzie, często łamią się pod wpływem wydarzeń i tracą pewność siebie oraz radość życia. Nie wszyscy szukają pomocy i starają się rozwiązać swoje problemy, są nawet osoby, które nie zdają sobie sprawy, że są chore. Wsparcie jest najważniejsze, ale czy każdy może ją dostać? Cóż, uważam, że każdy powinien, ale nie zawsze jest taka możliwość.

Żołnierze wracający z misji są witani w kraju przez rodziny i wszyscy uważają ich za bohaterów. Jednak nikt nie zdaje sobie sprawy, co siedzi im w głowach. Wracając do rzeczywistości, nie potrafią się w niej odnaleźć, czują na plecach oddech przeszłości, widzą straszne obrazy i nawet zwykłe czynności sprawiają im trudność. Kończą się pieniądze, a oni nie są w stanie znaleźć pracy. Państwo o nich zapomina, nie daje im wsparcia, którego potrzebują niczym tlenu. Weteranom wydaje się, że jedynym rozwiązaniem ich problemów może być śmierć lub powrót na misję.

"Księżniczki" - Aleksandra Szpunar

[źródło]
   Chyba każda dziewczynka przechodzi etap wszechogarniającej różowości i „księżniczkowości”. W odpowiedzi na tę potrzebę, opakowaną w niecukierkową estetykę, powstały puzzle „Księżniczki”. Z racji tego, że moja córka przechodzi właśnie wyżej wspomniany okres fascynacji, wybór tej układanki był dla mnie oczywisty i podyktowany wyłącznie jej gustem. Biorąc pod uwagę pozytywny odbiór, z jakim została ona przyjęta, decyzja w tym przedmiocie była trafna.

   Autorką puzzli jest ilustratorka Aleksandra Szpunar, która posiada bardzo ciekawe doświadczenie, nie tylko jako artystka projektująca grafikę do utworów dziecięcych, ale również współpracująca z branżą mody oraz wydawnictwem zajmującym się publikacjami z zakresu podróży i przyrody.

poniedziałek, 19 marca 2018

Wielkie Płaszcze powracają! "Cień rycerza" w księgarniach już w kwietniu4 kwietnia do księgarń trafi drugi tom „Wielkich Płaszczy” – niezwykłej serii fantasy spod znaku płaszcza i szpady autorstwa Sebastiena de Castella.
Sebastien de Castell jest kanadyjskim pisarzem, którego debiut, a zarazem pierwszy tom serii pt. Ostrze zdrajcy był nominowany między innymi do Goodreads Choice Award w kategorii najlepsze fantasy.
W Cieniu rycerza poznamy dalsze losy bohaterów znanych z Ostrza zdrajcy: Falcia, Kesta i Brastiego – legendarnych wędrownych trybunów, którzy mają za zadanie zaprowadzić sprawiedliwość w przeżartej intrygami i korupcją Tristii. Oprócz licznych przeciwników, z owianymi złą sławą dashini na czele, muszą się zmierzyć z reputacją zdrajców. Stawką jest życie prawowitej dziedziczki królestwa, której pretensja do tronu wyraźnie zawadza książętom zdeterminowanym, by zachować władzę w swoich skorumpowanych księstewkach. Czy legendarnym trybunom uda się ochronić królewski czaroit? A może powstrzyma ich Lament Wielkich Płaszczy?
I tym razem w powieści nie zabraknie zaskakujących zwrotów akcji i doskonałego humoru charakterystycznego dla prozy de Castella.